Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (26.06.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif eksiyle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken kapanışını %0,30 düşüşle 114.049 puandan yaptı. Covid-19 vaka sayısı dünya genelinde artmaya devam ederken, ikinci dalga endişeleri piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Yurtdışı borsalar bir gün önceki sert satışlar sonrası günü yükselişlerle tamamladılar. VIX endeksi gerileyerek 32 seviyelerine gerilerken, endeks 25 seviyeleri altına gelmedikçe borsalarda volatilite ve kar satışı riskinin devam ettiğine işaret edecektir. EM para birimleri karışık bir görünüm sergilediği günde TCMB’nin beklentilerin aksine faizleri sabit bırakması sonrası TL ABD doları karşısında yatay seyrini devam ettirdi. CDS’ler ise sınırlı bir yükseliş sergiledi ve günü 497 seviyelerinden kapattı.

BIST, son dönemde iç dinamikler ile yurtdışı borsalardaki hareketlerden daha bağımsız bir görünüm sergiliyor. Yabancıların uzun süre sonra sınırlı da olsa iki hafta üst üste BIST’te para girişi gerçekleştirmesi yabancı çıkışının momentum kaybettiğine işaret ederken, bu görünüm orta vadede BIST’teki yükseliş trendini destekleyebilir. Ancak, kısa vadede hem yurtdışı borsalarda hem de BIST’te kar satışları yaşanma riskinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Bugün ABD’de açıklanacak veriler takip edilecek. İkinci dalga endişelerinin yükselmesi sonrası zayıf gelecek verilere borsaların daha fazla negatif reaksiyon vermesi beklenir. ABD ve Almanya sabah itibarı ile hafif negatif görünseler de BIST’in dünkü kapanışına göre hafif artıda hareket ediyorlar. Asya borsalarında genel olarak yükseliş eğilimi var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenmektedir. Endekste yükseliş eğilimi devam etse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini ve kısa vadede kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi