Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (26.04.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %1,10 yükselişle 1.345,15’den tamamladı. BIST’in kapalı olduğu Cuma günü ABD borsaları günü yükselişle kapatırken, Avrupa borsaları genel olarak negatif eğilimle kapattı. TL değer kayıpları ve negatif ayrışma BIST’in kapalı olduğu Cuma günü de güçlenerek devam etti. ABD ile Türkiye ilişkilerine yönelik negatif beklentiler TL’de değer kayıplarını güçlendirirken, ABD başkanı Biden 1915 olaylarına yönelik ifadesi ilişkilerin gerilmesine neden oldu. BIST haftalık olarak güçlü ve negatif ayrışma ile haftayı kapatırken, halka arzlar nedeniyle yerli yatırımcı talebinin düşmesi ve hafta boyunca algoritma tabanlı işlem yaban bir kurumun endeks hisselerinde yüksek miktarlı satışları düşüşte ana etken oldu. Haftayı 424 seviyelerinden kapatan CDS’ler hafif yükselse de bu yükseliş geçen hafta TL varlıklarda oluşan negatif fiyatlamayı desteklemiyor. ABD ile ilişkilerin gerilmesi ve TL’deki değer kayıpları sonrası BIST’in yeni haftaya satıcılı başlaması bekleniyor.

Devam eden halka arzların da etkisiyle kısa vadede nakit çıkışıyla endeks üzerinde negatif baskısı devam edebilir. Ancak global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça geçen hafta yaşanan güçlü satışlar sonrası endeksin değerleme olarak makul seviyelere gerilemesi nedeniyle hafta içinde tepki yükselişi denemelerinin oluşması beklenmektedir. Ancak tepki alımlarının güç kazanması için kurlarda yükselişin durması ve tahvil faizlerinde gerileme görmemiz gerekiyor. TCMB verileri yabancı çıkışının sonlandığına işaret ediyor. BIST’te yabancı satışları dururken, DİBS tarafında yabancılar iki haftadır alım yapıyor. Bu görünüm global risk iştahının güçlü seyrini koruması durumunda BIST’te satış baskısı devam etse de momentum kaybedeceğine ve tepki alımları denemelerinin oluşabileceğine işaret ediyor. BIST’in Perşembe kapanışına göre yurtdışı majör borsalar genel olarak yataya yakın seyir izlerken, Asya borsaları yeni haftaya alıcılı başladı. Endeksin güne TL’deki değer kayıplarının etkisiyle satıcılı başlaması beklenirken, gün içinde satış baskısı devam etse de belli seviyelerde düşüşlerin tepki alımı ile karşılanması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN