Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (25.06.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün yatay bir eğilimle başlayan BIST-100 endeksi yurtdışına paralel bankacılık endeksi öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,77düşüşle 114.449 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi negatif ayrışarak ve güçlü satışlarla karşılaşarak günü %2,62 düşüşle kapattı. Yurtdışı borsalar dünya genelinde artmaya devam eden Covid-19 vaka sayısı sonrası ikinci dalga endişeleriyle güçlü satışlarla karşılaştı. ABD’nin, AB ve İngiltere’den ithal edilen bazı ürünlere yeni tarifeler getirmeyi hedeflemesi de satışlarda etkili oldu. VIX endeksi yükselişe geçerken 34 seviyelerinde seyrediyor. VIX endeksindeki yükseliş eğilimi başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalarda satış baskısı ve volatilitenin devam edeceğine işaret etmektedir. Risk iştahındaki zayıflama ile EM para birimleri değer kaybederken, TL yatay bir eğilimle günü tamamladı. CDS’ler ise tekrar yükseliş eğilimine girdi ve günü 494 seviyelerinden kapattı. CDS’lerin tekrar yükseliş eğilimine girmesi TL varlıklardaki risk algısının tekrar güçlenmeye başladığına işaret ediyor.

BIST yurtdışı borsalara göre dirençli ve güçlü görünümünü devam ettiriyor. Ancak yurtdışı borsalarda ve BIST’te ikinci dalga endişeleriyle kar satışlarının devam etmesi beklenmektedir. Yurtiçinde bugün TCMB faiz kararı takip edilecek. Beklentimiz ortalama piyasa beklentisine paralel TCMB’nin faizleri 25 baz puan indirmesi yönündedir. TCMB kararının piyasa üzerinde bir etki oluşturması beklenmese de faiz indirimlerinin sonuna gelindiği mesajı verilmesi TL’de sınırlı değer kazancına neden olabilir. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak 1.Ç büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre satıcılı seyrediyor. Asya borsalarında ikinci dalga endişeleriyle satış baskısı var. Endeksin güne hafif negatif eğilimle başlamasını bekliyoruz. Endekste tepki alımı denemeleri oluşsa da kar satışı baskısının devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN