Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.07.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi yükseliş eğilimini devam ettirerek günü %0,81 yükselişle 119.031’den kapattı. Bankacılık endeksi ise %0.09 artış ile negatif ayrıştı. ABD’de işsizlik maaşı başvurularının uzun süre sonra artış göstermesi ekonomik toparlanmaya ilişkin endişe yaratırken piyasalardaki moralleri bozdu ve yurtdışı borsalarda güçlü kar satışları oluşmasına neden oldu. Yunanistan ile yükselen tansiyonun düşmesi sonrası BIST pozitif ayrışarak yükselişini devam ettirdi. VIX endeksi 26 seviyelerinde seyrederken, endeks 29 seviyesi altında kaldıkça ABD borsalardaki kar satışlarının sınırlı kalması beklenir.

CDS’ler 487 seviyelerine geriledi. Yurtdışı borsalarda kar satışları yaşansa da aşı çalışmalarına ilişkin pozitif gelişmelerle global risk alma iştahı güçlü kalmaya devam edebilir. Bununla beraber, makro ekonomi tarafında beklentilerin altında açıklanacak zayıf veriler ve ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükseliş göstermesi de yurtdışı borsalarda kar satışlarına neden olabilir. Yurtiçinde ise Yunanistan ile oluşan tansiyonun düşmesi durumunda BIST’in pozitif ayrışması beklense de yurtdışı borsalardaki güçlü kar satışları sonrası BIST’te de gün içinde satış baskısı oluşması beklenir.

Bugün Almanya’da açıklanacak PMI verileri ve ABD’de açıklanacak yeni konut satışları takip edilecek. Zayıf veriler kar satışlarını güçlendireceği gibi iyi verilerin tepki alımlarını beraberinde getirmesi beklenir. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %1 üzerinde satıcılı seyrederken, son dönemde güçlü performans gösteren Nasdaq vadelileri BIST kapanışına göre %3’e yakın düşüşle seyrediyor. Asya borsalarında ABDÇin geriliminin de etkisiyle satıcılı bir seyir hakim. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN