Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.06.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kısmen dar bantta sıkışık bir seyir izlerken günü %0,13 yükselişle 115.339’dan kapattı. Bankacılık endeksi iki günlük güçlü performansı sonrası negatif ayrışma ile günü %0,96 düşüş ile tamamladı. Global risk alma iştahı güçlü görünümünü devam ettirirken, yurtdışı borsalar Almanya PMI verilerinin beklentilerden iyi gelmesinin de desteğiyle günü yükselişlerle kapattı. VIX endeksi 29 seviyelerine kadar gerilese de 31 seviyelerinde seyrediyor. Volatilitenin ortadan kalktığının teyidi için endeksin 25 seviyesi altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Endekste yükseliş eğilimi devam ettikçe kar satışlarının tekrar tetiklenmesi beklenir. DXY dolar endeksi artan risk iştahıyla gerilemeye devam ederken, EM para birimleri değer kazançlarını dün de sürdürdü. TL ise negatif ayrışmaya devam ederek günü sınırlı değer kaybı ile kapatırken, CDS’ler günü 473 seviyelerinden tamamladı. İkinci dalga endişelerinin hafiflemesi, beklentilerden güçlü gelen veriler ve ABD Çin gerginliğinin azalması ile borsalardaki yükseliş eğilimi devam edebilir. Ancak Covid-19 vaka sayılarının hızlı artması ve ikinci dalga endişelerinin tekrar yükselmesi borsalarda sert kar satışı görülme neden olacaktır.

Yılbaşından beri oluşan kayıplarını geri BIST’te, güçlü geri dönüş sonrası yükselişin momentum kaybetmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda olası kar satışlarının yaşanması durumunda BIST’te de kar satışlarının tetiklenmesi beklenir. Yurtiçinde kapasite kullanım oranı, yurtdışında ise Almanya’da açıklanacak Ifo endeksi verileri takip edilecek. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına yataya yakın seyrediyor. Asya borsalarında karışık bir görünüm hakim. Endeksin güne yatay yakın bir eğilimle başlaması bekleniyor. Endekste yükselişlerin momentum kaybetmesi ve sınırlı da olsa kar satışlarının yaşanması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN