Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde kar satışlarıyla karşılaşsa da gün sonuna doğru gelen alımlarla günü %0,36 yükselişle 2.380,90’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi %0,57 düşüşle negatif ayrıştı. Yurtdışı majör borsalar güçlü satış baskısı sonrası haftanın ilk gününü güçlü tepki yükselişiyle tamamladı. Kısa vadede yurtdışı borsalarda tepki yükselişi denemeleri devam edebilir. Ancak majör borsaların düşüş trendine girdiğini düşündüğümüz için tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak kullanılacağını ve düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. VIX Endeksi günü 28 seviyelerinden kapatırken Endeks, 25 seviyesi altına gerilemedikçe ABD Borsaları’nda tepki yükselişlerinin sınırlı kalması ve yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenir.

BIST gün içinde enflasyona endeksli yeni bir TL ürün açıklanacağı spekülasyonu ile kar satışlarıyla karşılaşsa da gün sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla günü yükselişle kapatmayı başardı. Piyasanın beklediği gibi henüz enflasyona endeksli bir enstrüman açıklaması olmaması nedeniyle BIST’te tepki alımları oluşabileceğini düşünüyoruz. Ancak son dönemde BIST’ten yabancı çıkışının devam etmesi ve enflasyona endeksli TL enstrüman belirsizliğinin devam etmesi nedeniyle tepki yükselişleri oluşsa da belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılmaya devam ederek dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,70 yükselişle tamamladı. BIST’in kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri negatif seyrediyor. Çin büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesi ve karantina önlemleri nedeniyle Asya Borsaları’nda güçlü satıcılı bir seyir hakim. Endeks’in güne yükselişle başlamasını ve gün içinde tepki yükselişi eğiliminin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!