Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Çarşamba gününe alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü yurtdışı borsalardaki eğilime paralel %0,57 yükselişle 98.171’den kapattı. Bankacılık endeksi negatif ayrıştı. Petrol fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte BIST’in kapalı olduğu günde Avrupa borsaları genel olarak yükselişle tamamlarken, ABD borsaları günü yatay yakın bir eğilimle kapattı. TCMB son toplantısında piyasa beklentisinin hafif üzerinde 100 baz puan faiz indirimine gitmesi baskıyı bir miktar arttırırken TL genel olarak EM para birimlerindeki eğilime paralel dalgalı seyir izliyor. CDS’ler 618 seviyelerinde ve TL varlıklar için yüksek riskin devamına işaret ediyor. VIX endeksi tekrar yükselişe geçse de petrol fiyatlarındaki toparlanma sonrası tekrar 41 seviyelerine geriledi.

Borsalardaki yükseliş eğiliminin devamı için endeksin 37 seviyesi altına gelerek düşüşüne devam ettiğini görmemiz gerekiyor. Endeksin tekrar yükselişe geçerek 48-50 bandı üzerine yönelmesi ABD borsalarında satışların tekrar güçlenmesi beklenir. Gelen PMI verileri global ekonomideki daralmanın beklenenden daha kuvvetli olabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle kısa vadede petrol fiyatlarındaki toparlanma ile borsalarda yükseliş eğilimi oluşsa da sonrasında güçlü resesyon beklentileriyle kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz. BIST’in yurtdışı borsalardaki eğilime paralel hareket etmesi beklenirken, yükseliş eğilimi devam etse de kar satışı riskinin sürdüğünü düşünüyoruz. Türkiye’nin olası bir Swap anlaşması yapması durumunda ise TL ve BIST’in pozitif ayrışması beklenmektedir.

Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranı, yurtdışında Almanya’da açıklanacak Ifo endeksi ile ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleriyle, Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Tahminlerden çok zayıf verilerin borsalarda tekrardan satışları tetiklemesi beklenirken, petrol fiyatlarındaki toparlanmanın devam etmesi ise yurtdışı borsalarda yükseliş eğilimini destekleyebilir. ABD ve Almanya vadelileri BIST’in Çarşamba günü kapanışına göre düşüşle hareket ediyor. Asya borsalarında satış baskısı var. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması beklenmektedir. Endekste gün içinde yükseliş eğilimi devam etse de kar satışı fırsatı olarak kullanılma riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN