Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (22.07.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirse de gün sonuna doğru gelen güçlü satışlarla günü %1,04 düşüşle 118.042’den kapattı. Bankacılık endeksi 0,13’lük düşüşle relatif olarak pozitif ayrıştı. AB’nin kurtarma paketi konusunda anlaşması ve ABD’nin yeni teşvik paketi açıklayacağı beklentisiyle global risk iştahı güçlenmeye devam ediyor. Yurtdışı borsalar bu beklentilerle günü yükselişlerle kapatırken, BIST jeopolitik risklerin tekrar gündeme gelmesiyle negatif ayrışarak günü kar satışlarıyla kapattı.

Yunan basında Türkiye’nin Girit ve Meis arasını Navtex (petrol arama bölgesi) ilan ettiği ve Yunanistan ordusunun teyakkuza geçtiğine ilişkin haber akışı sonrası endeks jeopolitik risklerin tırmanabileceği beklentisiyle gün sonunda sert satışlarla karşılaştı. Kısa vadede gerilimin ve jeopolitik risk algısının yükselmesi durumunda negatif ayrışma ve kar satışlarının devam etmesi beklenir. VIX endeksi 25 seviyelerinde ve volatilitenin zayıfladığına işaret ederken, endeks 30 seviyesi altında kaldıkça borsalardaki olası kar satışlarının sınırlı kalacağına işaret edecektir. CDS’ler 501 seviyelerine gerilese de halen yüksek risk fiyatlamasına işaret ediyor. Global risk alma iştahı, aşı çalışmalarına ilişkin pozitif gelişmeler ve teşvik beklentileriyle devam ediyor. Yurtdışı borsalardaki kar satışları yaşansa da sınırlı kalması ve kısa vadede yükseliş eğiliminin korunması beklenmektedir.

Jeopolitik risk algısının zayıflaması durumunda BIST’in yurtdışına paralel yükselişini devam ettirmesi beklenirken, bölgedeki gerilimin yükselmesi durumunda kar satışlarının güçlenmesi beklenmektedir. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre satıcılı seyrederken, Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması beklenmektedir. Gün içinde tepki alımı denemeleri oluşsa da kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini ve kısa vadede kar satışı baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN