Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (22.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi günü %0,48 yükselişle 102.649’dan kapattı. Yurtdışı borsalarda Trump’ın Çin’e yönelik eleştirilerinin dozunu artırması ve zayıf gelen verilerin etkisiyle kar satışlarıyla karşılaştı. BIST, TCMB’nin beklentilere paralel 50 baz puan faiz indirime devam ettiği gün pozitif ayrışırken TL, EM para birimlerindeki değer kazancına rağmen negatif ayrışarak günü sınırlı değer kaybı ile tamamladı. CDS’ler ise TCMB’nin Katar Merkez Bankası ile yaptığı yeni Swap anlaşması sonrası düşüşüne devam ederek 544 seviyelerinden günü kapattı. Hafta içindeki düşüşe rağmen CDS’ler yüksek seyrini koruyor. VIX volatilite endeksi 30 seviyelerine doğru hafif yükselirken, endeksin 25 seviyesi altına gerilemesi piyasalar için volatilitenin ortadan kalkacağına işaret edeceği gibi endeksin 35 üzerine yükselmesi başta ABD olmak üzere borsalarda kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. ABD ile Çin arasındaki gerginliğin tırmanması ve beklentilerden çok daha zayıf ekonomik veriler borsalarda kar satışlarını güçlendirebilir. Bu nedenle yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanma riskinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranları, yurtdışında ise Almanya PMI endeksleri takip edilecek. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına satıcı bir seyir izliyor. Asya borsalarında ABD-Çin geriliminin yükselmesiyle güçlü satış baskısı yaşanıyor. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması beklenmektedir. Endekste gün içinde kar satışları yaşansa da sınırlı kalması ve yükseliş trendinin korunması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN