Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (22.02.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi haftayı %0,90 yükselişle 1.560,34’den tamamladı. Yurtdışı borsalar haftanın son işlem gününü yükselişlerle kapatırken, BİST yurtdışına paralel günü yükselişle tamamladı. Yurtdışı majör borsalar hafta bazında genel olarak yataya yakın negatif kapanış yaparken, BIST ise pozitif ayrışma gösterdi. TL, haftanın son gününü yataya yakın kapatırken, haftalık periyotta pozitif ayrışma ve değer kazancı devam etti. CDS’ler haftayı 284 seviyelerinden tamamladı. TCMB verilerine göre BIST’te son dört haftada yabancılar 857 milyon dolar satış yaparken, satışların genellikle banka hisselerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Bu nedenle yabancı alımları tekrar güçlenmedikçe BIST’te yükselişlerin banka hisseleri öncülüğünde satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Global risk alma iştahının bozulması durumunda BIST’te banka hisseleri öncülüğünde daha güçlü satışlar görebiliriz. Ancak global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça endekste kar satışları yaşansa da bunun sınırlı kalması ve yüksek yerli talebi nedeniyle endeksin yükseliş eğilimini koruması beklenebilir.

Global piyasalarda ABD teşvik paketine yönelik beklentiler ve Dünya genelinde vaka artış hızının yavaşlamasıyla risk alma iştahı güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak başta ABD olmak üzere gelebilecek zayıf ekonomik verilerin yurtdışı borsalarda kar satışlarını tetikleyebileceğini ve kısa vadede yurtdışı borsalarda kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. BIST’in ise kısa vadede yurtdışına paralel dalgalı seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit ederken, not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi. Bu kararın BIST üzerinde sınırlı pozitif etkilemesini bekliyoruz. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri negatif seyir izlerken, Asya borsalarında Japonya hariç genel olarak negatif eğilim hakim. Endeksin haftaya sınırlı pozitif eğilimle başlamasını beklerken, endekste yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılacağını ve gün içinde dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN