Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.10.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde dar bantta dalgalı seyir izlerken Bankacılık Endeksi’ndeki %1,10’luk yükseliş ile günü %0,21 artıda 1.432,80’den tamamladı. Yurt dışı majör borsalar günü genel olarak sınırlı yükselişle tamamlarken BIST yurtdışına paralel performans gösterdi. EM para birimleri DXY dolar endeksindeki gerilemenin devamıyla günü genel olarak değer kazancıyla tamamlarken TL negatif ayrışmasını sonlandırarak günü değer kazancıyla tamamladı. BIST’te kısa vadeli tepki yükselişi sonrası sınırlı da olsa gün içinde kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Ancak yurtdışı borsalarda büyük bir bozulma yaşanmadıkça geri çekilmeler yaşansa da endeksin tepki yükselişi eğilimini koruması beklenmektedir. Global risk alma iştahı ABD’de bilançoların beklentilerin üzerinde gelmesiyle güçlü seyrini devam ettiriyor. VIX endeksi 15’li seviyelere kadar gerilerken şu an için ABD Borsaları’nda güçlü satış yaşanma riskinin düşük olduğuna ve volatilitenin düşmeye devam ettiğine işaret ediyor.

Bugün TCMB faiz kararı yurtiçi piyasaların ana gündemi olacak. Ortalama beklenti TCMB’nin faizleri 50 baz puan indirerek politika faizini %17,50’ye düşürmesi yönündeyken bizim beklentimiz de piyasaya paralel 50 baz puanlık indirim yönündedir. TCMB’nin beklenti üzerinde faiz indirimi yapması durumunda TL’de değer kayıplarının devam etmesi ve BIST’te bankacılık endeksi öncülüğünde güçlü satışlar yaşanması beklenir. TCMB’nin faizleri sabit bırakması ya da faizleri düşürse bile GLP’yi (geç likidite penceresi) kısa vadede devreye alacağını açıklaması, TL varlıklar tarafında pozitif fiyatlanabilir ve BIST’te bankacılık öncülüğünde yükselişin devamını sağlayabilir. TCMB faiz kararı sonrası piyasalarda volatilitenin yükselmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri negatif seyir izlerken Asya borsalarında negatif ağırlıklı karışık bir görünüm var. Endeksin güne sınırlı negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde endekste kar satışları yaşanabileceği ve TCMB faiz kararı sonrası endekste dalgalı bir seyir oluşması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!