Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.07.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün hafif pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kısmen dar bir bantta hareket ederken günü %0,42 yükselişle 119.305 seviyesinden tamamladı. TCMB’nin döviz cinsi zorunlu karşılıkları %3 artırması sonrası Bankacılık endeksi negatif ayrışmaya devam ederek günü hafif düşüşle kapattı. Yurtdışı borsalar genel olarak günü yükselişlerle tamamladı. VIX endeksi 24 seviyelerine gerilerken, endeks 30 seviyesi altında kaldıkça borsalardaki olası kar satışlarının sınırlı kalması beklenir. Endeksin 22 seviyesi altına gelmesi durumunda risk alma iştahının daha da güçlenmesi beklenir. CDS’ler 519 seviyelerine gerilese de mevcut seviyeler halen TL varlıklar için yüksek risk fiyatlamasına işaret ediyor.

Global piyasalarda risk alma iştahı aşı çalışmalarına ilişkin pozitif beklentilerle güçlü kalmaya devam ediyor. AB’nin kurtarma planı konusunda anlaşması ve ABD’nin 1 Trilyon dolarlık ek teşvik paketi çıkarmaya hazırlanması kısa vadede global risk iştahını güçlendirmeye devam edecektir. Ancak vaka sayılarının hızlanarak artması ve özellikle ABD’de eyaletlerde kısıtlayıcı tedbirler uygulanması kısa vadede piyasalar için önemli risklerden biri olmaya devam edecek. Global risk alma iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça BIST’in yükseliş trendini koruyarak düşük momentumla devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak zirve seviyelerine yaklaşan endekste yükselişlerin momentum kaybetmesi ve yükselişin zaman zaman kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bugün önemli bir veri gündemi bulunmuyor. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre alıcılı seyrederken, Asya borsalarında Çin hariç güçlü yükseliş eğilimi var. Endeksin güne alıcılı bir eğilimimle başlaması ve gün içinde yükseliş eğilimini düşük momentumla devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN