Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi günü %0,17 yükselişle 102.158’den kapattı. Yurtdışı borsalardaki yükseliş eğilimi aşı ve ekonomilerin açılacağı beklentisiyle devam etti. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi de borsalardaki yükselişi destekledi. BIST ise negatif ayrışarak günü sınırlı yükselişle tamamladı. TCMB, Katar merkez bankası ile olan Swap anlaşmasının 5 milyar dolardan, 15 milyar dolara yükseltildiğini açıkladı. Bu habere karşın bir gün önce güçlü değer kazanan TL, EM para birimlerindeki güçlü değer kazancına rağmen negatif ayrışarak günü sınırlı değer kaybı ile kapattı. CDS’ler ise 546 seviyelerine gerilerken, son dönemdeki düşüşe rağmen halen yüksek seviyelerde seyrediyor. VIX volatilite endeksi 28 seviyelerinde seyrederken, endeksin 25 seviyesi altına gerilemesi piyasaların normale döndüğüne ve volatilitenin zayıflayacağına işaret edecektir. Ancak endeksin tekrardan 35 üzerine geri dönemsi durumunda başta ABD olmak üzere borsalarda kar satışlarının güçlenmesi beklenir.

Covid-19 için etkili bir aşının bulunabileceğine yönelik beklentiler ve ekonomilerin açılmaya hazırlanmasının etkisiyle yurtdışı borsalarda kısa vadede yükseliş eğilimi devam edebilir. Ancak majör ekonomilerde virüsün ikinci dalga şeklinde yayılabileceğine yönelik endişeler ve zayıf ekonomik veriler borsalarda kar satışlarını tekrar tetikleyebilir. Bugün yurtiçinde TCMB faiz kararı takip edilecek. Bizim de tahminimiz olan ortalama piyasa beklentisi TCMB’nin 50 baz puanlık faiz indirimine gideceği yönündedir. Yurtdışında ABD açıklanacak Philadelphia Fed endeksi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve mevcut konut satışları takip edilecek. ABD ve Dax vadelileri BIST kapanışına ekside seyrederken, Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Endeksin güne sınırlı negatif eğilimle başlaması beklenmektedir. Endekste gün içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN