Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Haftaya pozitif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,78 yükselişle 98.946’dan kapattı. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşün de etkisiyle yurtdışı borsalar yeni haftanın ilk günün başta ABD borsaları olmak üzere genel olarak düşüşle kapatırken, BIST pozitif ayrışarak sınai endeks hisseleri öncülüğünde günü yükselişle tamamladı, bankacılık endeksi ise hafif negatif ayrıştı. BIST kapanışı sonrası ABD borsalarındaki satış baskısı güçlenerek devam etti. CDS’ler 615 seviyelerinde ve yüksek seyrini devam ettiriyor.

TL gün içinde hafif değer kazansa da EM para birimlerindeki değer kayıplarına paralel günü sınırlı değer kaybı ile kapattı. VIX endeksi 43 seviyesi üzerine yükselirken, endeksteki teknik görümün yükselişin devam edeceğine işaret ediyor. Bu görünüm başta ABD borsaları olmak üzere volatilitenin tekrar yükseleceğine ve borsalarda kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret etmektedir. Yurtdışı borsalarda güçlü toparlanma sonrası kar sarışlarının güçlenerek devam etme riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Güçlü resesyon beklentilerinin borsalarda satışları tekrardan tetiklenmesi beklenir. Petrol fiyatlarında arz kısıntısına rağmen düşüşüne devam etmesi de buna işaret ediyor.

BIST’in de yurt dışına paralel kısa vadede kar satışlarıyla karşılaşma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Yurtiçinde Swap anlaşması konusundaki gelişmeler kısa vadede ana gündem maddesi olacaktır. Olası bir Swap anlaşması sağlanması durumunda TL ve BIST’in pozitif ayrışması beklenir. Bugün Almanya’da açıklanacak Zew endeksi ve ABD’de açıklanacak mevcut konut satışları verileri takip edilecek. ABD vadelileri BIST kapanışına %2 civarında düşüşle hareket ederken, Asya borsalarında güçlü satıcılı seyir var. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması ve kar satışı baskısının devam etmesi beklenmektedir. Endekste yükseliş denemeleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve kar satışı baskısının oluşması beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN