Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (20.10.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, Bankacılık Endeksi ’ndeki %2,52 yükseliş öncülüğünde günü %0,86 yükselişle 1.429,85’den tamamladı. Yurtdışı majör borsalar günü sınırlı yükselişle tamamlarken BIST pozitif ayrışmasını devam ettirerek yükselişini güçlendirdi. Diğer TL varlıklardaki negatif fiyatlama devam etmesine rağmen BIST bilanço beklentilerinin de desteğiyle TL varlıklar içinde güçlü görünüm sergilemeye devam ediyor. EM para birimleri DXY dolar endeksindeki zayıflama ile günü değer kazancıyla tamamlarken TL negatif ayrışmasını devam ettirerek günü yataya yakın eğilimle tamamladı. Tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi momentum kaybederken CDS’ler sınırlı gerileme ile 444 seviyelerinden günü kapandı.

Yurtdışı borsalarda büyük bir bozulma yaşanmadıkça BIST’te kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da bilanço beklentileriyle endeks ağırlığı yüksek hisseler öncüllüğünde yükselişin devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi 16 seviyelerine gerilerken şu an için ABD Borsaları’nda güçlü satış yaşanma riskinin zayıfladığına ve volatilitenin düştüğüne işaret ediyor. Yurtiçinde kısa vadede TCMB faiz kararı piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. Kısa vadede faiz indirimi beklentileriyle kurlarda ve tahvil faizlerinde negatif fiyatlama devam edebilir. Buna paralel Bankacılık Endeksi ’nde tepki yükselişleri ve güçlenme oluşsa da son iki haftada oluşan negatif ayrışmanın devamı beklenir. TCMB’nin faizleri sabit bırakması ve tahvil faizlerinde gerileme yaşanması durumunda ise Bankacılık Endeksi ’nde güçlü tepki yükselişi oluşması beklenir.

BIST, diğer TL varlıklardaki negatif görünüme rağmen güçlü görünüm sergilese de yurtdışı borsalarda satışların tekrar güçlenmesi ve Financial Times haberine göre, FATF perşembe günü Paris’te gerçekleştireceği toplantıda Türkiye’yi Gri listeye alabileceğine yönelik haberin doğru çıkması durumunda BIST ’te sert satışlar yaşanması beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yataya yakın seyrederken, Asya borsalarında pozitif ağırlıklı karışık bir seyri var. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması beklenirken, geri çekilmeler yaşansa da endekste tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi