Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (20.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlayan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki güçlü pozitif eğilime paralel yükselişini devam ettirerek günü %2,22 yükselişle 101.983’den kapattı. Yurtdışı majör borsalar Moderna şirketinin aşı testlerinin pozitif olduğunu açıklaması sonrası Pazartesi günü %3-5 aralığında güçlü yükselişlerle kapattı. BIST’te yurtdışına paralel haftanın ilk günün yükselişle kapatırken yükseliş yurtdışına göre sınırlı kaldı. Bankacılık endeksindeki negatif ayrışma ve zayıf performansın devam etmesi BIST’in zayıf performans göstermesinde etkili oldu. TL’de değer kazançları devam etse de EM para birimlerindeki güçlü değer kazançlarına göre relatif olarak hafif negatif ayrıştı. Aşı haberiyle birlikte petrol fiyatlarının tepki yükselişini güçlendirerek devam ettirmesi TL’nin Pazartesi negatif ayrışmada etkili olmuş olabilir.

Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu dün TCMB’nin iki merkez bankası ile 20 Milyar dolarlık Swap anlaşması yaptığına ilişkin haber yetkililer tarafından yalanlansa da TL’de %1 üzeri güçlü değer kazancı oluştu. CDS’ler ise 581 seviyelerine kadar geriledi. Swap anlaşması konusunda beklentilerin güçlenmesiyle TL varlıklardaki pozitif fiyatlama kısa vadede devam edebilir. BIST kapalı olduğu günde yurtdışı borsalar karışık bir seyir izledi. VIX volatilite endeksi 30 seviyesi üzerimde seyrederken, endeksin 25 seviyesi altına gerilemesi piyasaların normale döndüğüne ve volatilitenin ortadan kalkacağına yönelik önemli bir işaret olacaktır. Ancak endeksin yükselişe geçerek 35 üzerine geri dönemsi ise başta ABD olmak üzere borsalarda kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir. Covid-19 için etkili bir aşının bulunabileceğine yönelik beklentilerle yurtdışı borsalarda kısa vadede risk alma iştahı devam edebilir. Ancak açılışa hazırlanan majör ekonomilerde virüsün ikinci dalga şeklinde yayılabileceğine yönelik endişeler ve zayıf verilerle birlikte yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanma riskinin devam ettiğini düşünüyoruz. ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükselmesi de borsalarda kar satışlarını tetikleyebilir.

Bugün önemli bir veri gündemi bulunmazken akşam açıklanacak Fed toplantı tutanakları takip edilecek. ABD ve Dax vadelileri BIST’in Pazartesi kapanışına karışık bir görünüm sergilerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve kısa vadede bu yükseliş eğilimini koruması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN