Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (18.09.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne satıcılı bir başlangıç yapan ve gün içinde genel olarak negatif seyir izleyen BIST100 endeksi, gün sonuna doğru gelen alımlarla %0,32 yükselerek 1.111,66’dan kapattı. Sınai endeks pozitif ayrışırken tarihi yeni zirvesini gördü. Fed başkanı Powell’in ekonomik toparlanmanın devam edip etmeyeceğinden emin olmadığını açıklamasıyla yurtdışı borsalarda başlayan satış baskısı, ABD’den gelen zayıf verilerle devam etti. Fed faizleri uzun süre sabit tutacağı mesajı vermesine rağmen Powell’in ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizliğe dikkat çekmesi risk alma iştahının zayıflamasına neden oldu. Bu bağlamda kısa vadede yurtdışı borsalardaki zayıf seyir devam edebilir. Ancak, merkez bankalarının sağladığı güçlü teşviklerin uzun süre devam edecek olması, borsalarda satışlar yaşansa da yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve orta vadede borsalardaki yükseliş trendinin korunması beklenmektedir.

BIST son dönemde yurtdışı piyasalardan bağımsız bir görünümle hareket ederken, kısmen dar bantta sıkışık seyrini sürdürüyor. Jeopolitik risklerin zayıflaması kısa vadede endeksteki pozitif eğilimi desteklese de TL’deki değer kayıplarının devam etmesi BIST’te yükselişlerin sınırlı kalmasına neden olacaktır. Endeksin kısa vadede dar banttaki sıkışmasını bir süre daha devam ettirmesi beklenmektedir. TL’deki değer kayıplarının bankacılık endeksi öncülüğünde BIST üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam etmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak Michigan tüketici güven endeksi günün takip edilecek verisi olacak. ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre negatif seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, yurtdışı piyasalardaki zayıf seyir ve TL’deki değer kayıplarına rağmen endeks yükseliş eğilimini düşük momentumla devam ettirebilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN