Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (18.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime paralel haftanın son işlem gününü %0,58 yükselişle 99.768’den kapattı. Yurtdışı borsalar petrol fiyatlarındaki yükselişin desteğiyle haftayı yükselişle kapatırken, BIST yurtdışına paralel günü yükselişle kapattı. TL ise pozitif ayrışmasını devam ettirerek günü sınırlı değer kazancı ile kapattı. Yurtdışı majör ekonomiler kademeli açılışa hazırlanırken, virüsün ikinci dalga şeklinde yayılabileceği endişeleri ve ABD ile Çin arasındaki gerilim piyasalarda kar satışlarına neden olabilir. TL varlıklar geçen hafta Swap anlaşması beklentisinin güçlenmesi ve yurtiçinde virüsün yayılma hızının yavaşlamasıyla pozitif ayrıştı. Ancak, CDS’ler günü 625 seviyelerinden kapatırken, yüksek seyrini koruyor. VIX volatilite endeksi 32 seviyelerinde seyrederken, endeksin yükselişe geçerek 37 üzerinde kapanış yapması teknik olarak başta ABD olmak üzere borsalarda kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir.

Yurtdışında Covid-19 vaka sayılarının tekrar artmaya başlaması ve gelen zayıf verilerle resesyonun beklenen uzun sürebileceğine yönelik beklentiler oluşması borsalarda kar satışlarını bu hafta genelinde devam ettirebilir. Yurtiçinde ise Swap anlaşması konusunda gelişmeler önemli olacak. Bugün önemli bir veri gündemi bulunmuyor. ABD ve Dax vadelileri BIST’in Cuma kapanışına %2’ye yaklaşan yükselişle hareket ediyor. Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne alıcı eğilimle başlaması ve bu yükseliş eğiliminin gün içinde devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN