Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (18.02.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,14 düşüşle 1.540,59’dan tamamladı. Bankacılık endeksi %1,09 düşüşle negatif ayrıştı. Yurtdışı borsalar günü genel olarak negatif eğilimle kapatırken, BIST yurtdışına paralel günü hafif düşüşle kapattı. Global risk alma iştahı vaka artış hızının yavaşlaması ve ABD teşvik paketi beklentileriyle gücünü koruyor. TL, günü sınırlı değer kazancıyla kapatırken, CDS’ler günü 294 seviyelerinden kapattı. BIST’te son bir ayda yabancı çıkışı yaşanırken, yabancı satışlarının özellikle banka hisselerinde devam ettiğini gözlemliyoruz. Yabancı alımları yeniden güçlenmedikçe BIST’te yükselişlerin sınırlı kalması ve satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Yabancı çıkışının devamı durumunda ise BIST’in negatif ayrışarak kar satışlarını devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak global risk alma iştahında bir bozulma yaşanmadıkça kar satışları sınırlı kalabilir.

Yurtdışı borsalarda satışların oluşması durumunda ise BIST’te daha güçlü kar satışları oluşabileceğini düşünüyoruz. Kısa vadede BIST’te dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. DXY dolar endeksindeki güçlenme çabası görülürken, güçlenmenin devamı EM piyasaları üzerinde ve dolayısıyla TL varlıklarda negatif baskıya neden olabilir. Yurtiçinde siyasi gelişmeler ve son dönemde oluşan siyasi gerilim endeksteki kar satışlarında etkili olurken, gelişmeler yakından izlenecek. Bugün TCMB faiz kararı takip edilecek. Genel piyasa beklentisi TCMB’nin faizleri sabit bırakması ve sıkı duruşunu koruması yönündedir. Sınırlı da olsa sürpriz bir faiz artışı TL’de değer kazançlarını güçlendirecektir. BIST kapanışına göre ABD vadelileri pozitif seyir izlerken, Almanya vadeli endeksi negatif seyir izliyor. Asya tarafında Çin hariç genel olarak borsalarda negatif seyir hakim. Endeksin güne yükselişle başlamasını beklerken, endekste yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini ve kar satışı riskinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN