Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (17.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Güne pozitif başlangıç yapan ve gün içinde dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi günü %0,41 yükselişle 96.249’dan kapattı. ABD’den gelen zayıf veriler sonrası resesyonun tahminlerden daha güçlü olacağı beklentisi ve virüsün yayılamaya devam etmesinin tedirginliğiyle yurtdışı borsalar gün içinde karışık bir seyri izledi. Son dönemdeki hızlı toparlanmaya rağmen güvenli liman olan altın ile ABD tahvillerine olan ilginin devam ettiğini görüldü. Dolar/TL 6,95 ile yurt dışına paralel kayıplarına devam ederken Ağustos 2018 kur krizinden sonraki en yüksek kapanış seviyesini gerçekleştirdi. Ayrıca CDS’ler 640 ile yükselişini devam ediyor. VIX endeksi 40 seviyelerinde ve kısa vadeli düşüş trendini teknik olarak yukarı kırma eğilimi gösterebilir. VIX endeksinin 43-44 seviyelerinin üzerine yönelmesi başta ABD borsaları olmak üzere volatilitenin tekrar yükselerek borsalarda satışların tekrar güçleneceğine yönelik önemli bir sinyal olacaktır. Swap yoluyla dolar likiditesi sağlanması konusunda bir gelişme olmaması durumunda TL üzerindeki baskının devam etmesi beklenir.

BIST’ten yılbaşında beri yabancı çıkışı TCMB verilerine göre 2,44 milyar dolara ulaşırken, DİBS dahil toplam çıkış 7,47 milyar dolar oldu. BIST’te dün de yabancı kurum satışlarının devam ettiğini gördük. TL’deki değer kayıplarının ve tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi durumunda bankacılık endeksi öncülüğünde BIST’te satışların devam etmesi bekleniyor. Trump, Covid-19 için alınan tedbirlerin üç aşamalı olarak kaldırılacağını ve bu konuda karar alma yetkisinin eyalet valilerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklama sonrası ABD vadelileri, ekonominin tahminlerden daha erken açılacağı beklentisiyle sert bir şekilde yükseldi. Şuan ABD vadelileri %3-4 arasında yükselişle seyrederken, Asya borsalarında da güçlü bir yükseliş eğilimi var. Endeksin yurtdışına paralel güne yükselişle başlaması beklenmektedir. Ancak endekste yükseliş eğilimi devam etse de hafta içinde olduğu gibi yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN