Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (17.02.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirse de güçlü kar satışlarıyla karşılaşarak günü %1,26 düşüşle 1.542,82’den tamamladı. Yurtdışı borsalar günü karışık bir görünümle kapatırken, BIST negatif ayrışarak günü düşüşle tamamladı. Global risk alma iştahı Dünya genelinde vaka artış hızlarının yavaşlaması ve ABD ek teşvik beklentileriyle güçlü kalmaya devam ediyor. Kurlar gün içinde düşüşüne devam ederek Ağustos ayı başından beri en düşük seviyesine gerilese de EM para birimlerindeki değer kayıplarının etkisiyle günü yükselişle kapattı. CDS’ler günü 290 ile son dönemdeki düşük seviyelerine yakın kapatırken, BIST’teki güçlü satışlara ve TL’deki değer kayıplarına rağmen şuan için TL varlıklara yönelik bir riskten kaçınma eğilimine işaret etmiyor. BIST, son bir ayda yabancı çıkışına rağmen tepki alımlarını devam ettirerek bir önceki zirve seviyelerine kadar yükseldi. Ancak, zirve seviyelerine yaklaşılmasıyla birlikte endekste kısa süreli güçlü satışlar geldiğini gördük.

Yabancı çıkışının devam etmesi nedeniyle endekste yaşanan satışların kar satışları olduğunu ve yeni yabancı alımları gelmedikçe aralıklarla kar satışlarının devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça kar satışlarının düşük momentumla gerçekleşmesi ve belli seviyelerde tekrar alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenebilir. Kısa vadede BIST’te volatilitenin yükselmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanması durumunda ise BIST’in kısa vadede negatif ayrışarak yurtdışına göre daha güçlü kar satışlarıyla karşılaşabileceğini düşünüyoruz. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve enflasyon endişelerinin yükselmesi global risk iştahında zayıflamaya neden olabilir. Bu nedenle kısa vadede tahvil faizlerindeki ve DXY dolar endeksindeki fiyatlamalar yakından takip edilecek. Dolar endeksinin yeniden yükselişe başlaması EM’lerde kısa vadeli satış baskısına neden olabilir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif negatif seyir izlerken, Asya borsalarında bugün Hong Kong hariç genel olarak satıcılı seyir var. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlamasını beklerken, endekste yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini ve kar satışlarının devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN