Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (16.02.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi bu eğilimini devam ettirerek günü % 1,56 yükselişle 1.562,49’dan tamamladı. ABD borsalarının kapalı olduğu günde yurtdışı borsalar günü yükselişle kapatırken, BIST pozitif ayrışarak günü güçlü yükselişle kapattı. Son dönemde Dünya genelinde vaka artış hızlarının yavaşlaması ve ABD ek teşvik beklentileriyle global risk alma iştahı tekrar güçlenmeye başladı. VIX endeksinin 20 seviyesi altına gerilemesi ve ABD tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi de risk alma iştahındaki güçlenmeyi destekliyor. TL, günü güçlü değer kazancı ve pozitif ayrışmayla kapattı. CDS’ler gün içinde 284 ile son dönemin en düşük seviyesini test ederken, 287 seviyelerinde günü kapatan CDS’lerdeki düşüş TL’deki değer kazançlarını destekliyor. BIST yurtdışı borsalardaki güçlü seyre paralel yükselişini devam ettirirken, son dönemde yabancıların BIST’te satış yaptığını görüyoruz. Bu görünüm yabancıların BIST’te mevcut seviyeleri şuan için cazip görmediklerini ve Kasım sonrası oluşan ralli sonrası kar satışları yaptıklarına işaret ediyor.

Yabancı çıkışının devam etmesi durumunda BIST’in yeni zirve seviyelere yönelse bile kalıcılık sağlayamayacağını ve global risk alma iştahının zayıflaması durumunda tekrar kar satışlarıyla karşılaşabileceğini düşünüyoruz. Ancak kısa vadede global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça endeksin yurtdışına paralel yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanması durumunda BIST’in yurtdışına göre daha güçlü kar satışlarıyla karşılaşabileceğini düşünüyoruz. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında bugün alıcılı seyir devam ediyor. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, global risk alma iştahındaki güçlü seyre paralel yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenir. Ancak endekste yükselişlerin halen kar satışı fırsatı olarak kullanılma riskinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN