Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (15.10.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif negatif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,13 düşüşle 1.411,75’den tamamladı. Yurtdışı borsalar günü güçlü yükselişle kapatırken, BIST kurdaki ve faizlerdeki yeni zirve seviyeler test edilmesiyle negatif ayrıştı. Global risk alma iştahı yeniden güçlenme eğilimine girerken, kısa vadede majör borsalarda tepki yükselişleri devam edebilir. VIX endeksinin 17 seviyelerine gerilemesi ABD borsalarında kısa vadeli volatilite ve güçlü satış yaşanma riskinin zayıfladığına işaret ederken, tepki yükselişlerinin devam edeceği beklentisini destekliyor. EM para birimleri günü karışık bir görünümle kapatırken TL, ABD Doları karşısında TCMB faiz indirimi beklentileriyle %1 üzeri değer kaybederek negatif ayrışmaya devam ederken yeni tarihi zirve seviyeleri gördü.

Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri %19,81 ile Mayıs 2019’dan beri en yüksek seviyeyi test ederken, CDS’ler günü 448 seviyesinden kapatarak TL varlıklara yönelik yüksek risk algısının devam ettiğine işaret etti. TL varlıklarda güçlü negatif ayrışma yaşanırken, BIST 100 Endeksi yurtdışı borsalardaki toparlanmanın desteğiyle daha dirençli bir görünüm sergiliyor. TL varlıklardaki güçlü negatif ayrışma nedeniyle BIST’te yükseliş eğilimi devam etse de yükselişlerin kısa vadede satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Ancak, yurtdışı borsalardaki güçlü seyrin devam etmesi ve bilanço beklentileriyle BIST düşük momentumla tepki yükselişi denemeleri devam edebilir.

BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif yükselişle seyrederken, Asya borsalarında alıcılı seyir var. Yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime paralel güne pozitif eğilimle başlaması beklenen Endeksin gün içinde dalgalansa da pozitif dirençli seyrini sürdürme çabasında olacağını düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi