Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (15.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne negatif eğilimle başlayan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki satıcılı seyre paralel bankacılık endeksi öncülüğünde günü %0,96 düşüşle 99.193’den kapattı. Powell’in açıklamaları ve virüsün yayılmasına ilişkin ikinci dalga endişeleriyle yurtdışı borsalardaki kar satışları güçlenerek devam etti. Ancak BIST kapanışı sonrası ABD borsaları kayıplarını geri alarak günü yükselişle tamamladı. BIST hafta içindeki pozitif ayrışmasını devam ettirerek yurtdışı borsalardaki güçlü satışlara rağmen dirençli bir görünüm sergiledi. TL’de EM para birimlerindeki değer kayıplarına rağmen pozitif ayrışarak günü değer kazancı ile tamamladı. Swap anlaşmasına ilişkin pozitif beklentiler ve yurtiçinde virüsün yayılma hızının yavaşlaması, TL varlıkların bu hafta pozitif ayrışmasını sağladı. Ancak yurtdışı borsalardaki satışların güçlenmesi ve Swap anlaşması konusunda gelişme olmaması durumunda TL varlıklarda da satışların yaşanması beklenir. CDS’ler günü 634 seviyelerinden kapatırken, yüksek seyrini koruyor. VIX volatilite endeksi 39 seviyelerine kadar yükselirken gerileyerek günü 33 seviyelerinden kapattı. VIX endeksinin 37 üzerinde kapanış yapması başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalardaki kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir.

Yurtdışında Covid-19 vaka sayılarının artmaya devam etmesi ve zayıf ekonomik verilerle birlikte kar satışları güçlenerek devam edebilir. Yurtiçinde Swap anlaşması konusunda pozitif haber akışının gelmemesi durumunda ise BIST’te satışların devam etmesi beklenir. Bugün ABD’de açıklanacak yoğun veri gündemi takip edilecek. Beklentilerden zayıf veriler Powell açıklamalarının etkisiyle kar satışlarını devam ettirebilir. ABD vadelileri ve Dax vadelileri BIST kapanışına %2’ye yaklaşan yükselişle seyrediyor. Asya borsalarında ise karışık dalgalı bir seyir var. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenmektedir. Endekste tepki alımı denemeleri oluşsa da yurtdışı borsalardaki satışların devamı durumunda endekste de satışların yaşanması beklenmektedir.

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN