Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (14.01.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne negatif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde kayıplarını geri alarak % 0,31 yükselişle 2.070,65’den kapandı. Bankacılık Endeksi %0,30 düşüşle negatif ayrıştı. ABD TÜFE verisi sonrası DXY ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde düşüş sınırlı şekilde devam ederken yurtdışı majör borsalar günü karışık görünümle tamamladı. BIST kapanışı sonrası ise ABD Borsaları’nda güçlü satışlar yaşandı. TL bir gün önce oluşan değer kazançlarını geri verirken günü %2 üzeri değer kaybı ile tamamladı.

BIST’in yükselişinde yüksek enflasyon beklentileriyle birlikte TL’deki değer kayıplarının ihracatçı şirketler başta olmak üzere Sınai endeks hisselerinin karlılığını pozitif etkileyeceği beklentisi ana etkenlerden biri olmaya devam ediyor. Buna paralel kurlardaki olası gerilemelerin Sınai endeks hisselerinde kar satışlarını tetiklemesi, bankacılık endeksini ise pozitif ayrıştırması beklenir. Bu beklentilerin ışığında kısa vadede BIST’te olası kar satışlarının belli seviyelerde alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişi sürecinin korunması beklenir.

VIOP-30 Endeksi, BIST kapanışına göre akşam seansını %0,31 yükselişle kapatırken ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %1’lere varan düşüşle seyrediyor. Asya Borsaları’nda satıcılı bir seyir var. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde yükseliş eğilimi devam etse de satış fırsatı olabileceğini ve endekste kısa vadeli kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi