Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (13.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi kar satışlarını güçlendirerek günü % 2,57 düşüşle 2.390,98’den tamamladı. Global riskten kaçış devam ederken, yurtdışı majör borsalardaki satış baskısı ve zayıf seyir devam ediyor. Yurtdışı majör borsaların merkez bankalarının parasal sıkılaşmaya başlaması, stagflasyon ve büyüme endişeleriyle ayı piyasasına girdiğini düşünüyoruz. VIX volatilite endeksi günü 32 seviyelerine yakın tamamlarken, endeks ilk etapta 25 seviyesi altına gelmedikçe ABD borsalarında tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Yılbaşından beri güçlü performans gösteren BIST’te bilanço döneminin sona ermesiyle kısa vadede önemli bir beklenti kalması, kar satışlarında etkili oluyor. BIST’deki satış baskısında enflasyona endeksli yeni bir TL ürün çıkma olasılığının da etkili olduğunu düşünüyoruz. CDS’ler 700’e yakın seviyelerde yüksek seyrini devam ederken, hem yurtiçi hem yurtdışı TL swap faizleri %50-60 arasında seyrediyor.

Bugün açıklanacak sanayi üretim verisinin yıllık %8,5 artış göstermesi beklenirken, Şeker Yatırım olarak tahminimiz %7,8 artış yönündedir. Fed Başkanı Jerome Powell, faizleri daha erken yükseltmemiz daha iyi olurdu açıklaması yaparken, 75 baz puanlık faiz artışının gündemde olmadığını açıkladı. Bu açıklama piyasalara moral verirken, BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelilerinde %0,5-1 arasında değişen tepki yükselişi var. Asya borsalarında genel olarak güçlü tepki alımları var. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, endekste tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılacağını ve kar satışı baskısının devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi