Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (13.01.2022)

BIST100 Günlük Yorum

BİST: Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi pozitif seyrini devam ettirerek günü %0,89 yükselişle 2.064,21’den tamamladı. ABD TÜFE enflasyon verisi beklentilere paralel gelirken, veri sonrası DXY dolar endeksinde ve ABD tahvil faizlerinde güçlü düşüşler yaşandı. Yurtdışı majör borsalar günü genel olarak yükselişle tamamladı. Fed başkanı Powell’in enflasyonu önlemek gerekirse agresif faiz artışı yapabiliriz iletişimine rağmen enflasyondaki yükselişin duracağı beklentisiyle risk alma iştahı güçlü kalmaya devam ediyor. ABD TÜFE verisi sonrası DXY’deki düşüşe paralel EM para birimlerinde güçlü değer kazançları oluşurken, TL BIST kapanışı sonrası oluşan değer kazancıyla günü %4 üzeri artışla ve pozitif ayrışma ile kapattı. Ancak yeni güne başlarken kurlar gece yaşanan düşüşün bir kısmını geri alarak güne yükselişle başladı.

Son dönemde BIST ’in yükselişinde TL’deki değer kayıplarının ihracatçı şirketler başta olmak üzere Sınai endeks hisselerine pozitif yansıyacağı beklentisi ana etkenlerden biri olurken, kurlardaki gerileme sonrası Sınai endeks hisselerinde kar satışları yaşanması beklenir. TL’deki değer kazançlarının bankacılık hisselerinde ise relatif olarak pozitif ayrışmaya neden olması beklenir. Bugün açıklanacak Kasım ayı sanayi üretim endeksinin ortalama olarak %8,2 artış göstermesi beklenirken, Şeker Yatırım olarak bizim tahminimiz %7,9 artış yönündedir.

Bugün BIST kapanışı sonrası kurlarda yaşanan gerilemenin kalıcı olup olmayacağı edilecek. VIOP-30 endeksi BIST kapanışına göre akşam seansını %0,94 düşüşle kapatırken, ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre negatif seyrediyor. Asya borsalarında ise satıcılı seyir var. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması beklenirken, kurlardaki düşüşün devamı durumunda tepki yükselişi denemeleri oluşsa da satış baskısının devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi