Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (12.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde güçlü kar satışlarıyla karşılaşarak günü %1,45 düşüşle 2.453,94’den tamamladı. ABD TÜFE enflasyon verisi beklentilerin hafif üzerinde gelirken veri sonrası global riskten kaçış hızlandı. Avrupa borsaları günü yükselişle kapatsa da ABD borsaları günü güçlü düşüşle tamamladı. Son dönemde güçlü satışlarla karşılaşan majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak kısa vadede dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi hafif gerilese de günü 32 seviyelerinden tamamlarken, endeks ilk etapta 25 seviyesi altına gelmedikçe ABD borsalarında tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz. ABD TÜFE verisiyle yurtdışına paralel BIST’te güçlü kar satışları yaşandı.

Yurt dışı verilerin yanında BIST’teki satışlarda bilanço döneminin sona ermesiyle kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması ve enflasyona endeksli yeni bir TL ürün çıkma olasılığının etkili olduğunu düşünüyoruz. BIST’te yılbaşından beri oluşan güçlü yükselişte enflasyon karşısında hisse senetlerinin TL varlıklar içinde tek alternatif olarak görülmesi ana temalardan biri oldu. Bu nedenle 3 aylık gibi kısa vadeli enflasyona endeksli bono ya da benzeri bir TL enstrümanın çıkması durumunda BIST’teki kısa vadeli yükselişin sonlanarak güçlü satış baskısı yaşanabileceğini düşünüyoruz. TCMB verileri 22-29 Nisan arasında yabancıların 110 milyon dolarlık satış yaptığına işaret ederken, son bir haftada BIST ’te yabancı satışlarının güçlü şekilde devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle BIST ’te tepki yükselişi denemeleri oluşsa da satış fırsatı olacağını ve kar satışlarının güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz. CDS’ler 700 seviyelerine yakın seviyelerde yükse k seyrini devam ettirirken, hem yurtiçi hem yurtdışı TL swap faizleri %50’li seviyelere kadar yükseldi.

BIST kapanışına göre VIOP-30 endeksi akşam senasını yurtdışı borsalardaki satışların etkisiyle %0,96 düşüşle kapattı. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri %2 üzeri, Almanya Dax vadelileri %2’ye yaklaşan düşüşle seyrediyor. Asya borsalarında güçlü satıcılı seyir var. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması beklenirken, endekste tepki alımları oluşsa da satış fırsatı olacağını ve kar satışı baskısının devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!