Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (12.01.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde satışlarla karşılaşsa da kayıplarını geri alarak günü %0,04 yükselişle 2.046,03’den tamamladı. ABD Borsaları’nda Fed faiz artışı ve enflasyon endişeleriyle gün içinde satışlar yaşansa da Fed Başkanı Powell’in enflasyonu önlemek için daha agresif faiz artışı gerekiyorsa yapılacağını açıklamasıyla borsalar kayıplarını geri alarak günü yükselişle kapattı. Bu fiyatlama piyasaların faiz artışından ziyade enflasyondaki yükselişten daha fazla endişe duyduğunu gösteriyor. Powell açıklamaları sonrası DXY endeksinde ve ABD tahvil faizlerinde gerileme yaşanırken buna paralel Atın ve Petrol gibi emtialarda güçlü yükseliş oluştu.

ABD enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine yükselmesi nedeniyle bugün açıklanacak ABD TÜFE enflasyon verisi, piyasalar açısından önemli olacak. Verinin beklentilerin altında gelmesi durumunda risk alma iştahının güçlenmesi beklenirken beklenti üzeri verinin başta ABD Borsaları olmak üzere piyasalarda satışlara neden olması beklenir.

BIST ve TL varlıklar uzun süredir yurtdışı borsalardan bağımsız hareket etse de yurtdışı borsalarda satışların derinleşmesi durumunda BIST’te de satış baskısı oluşması beklenir. TL’de son bir haftada volatilite azalsa da gün içi dalgalanmalar kısmen dar bantta devam ediyor. BIST’teki son üç aydaki yükselişte kurlardaki yükseliş ve yüksek enflasyon beklentisi endeksin yükselişinde ana etkenler olurken kurlarda olası bir gerilemenin Sınai endeks hisseleri öncülüğünde endekste yeniden satışları tetiklemesi beklenir. Endekste yurtdışı borsalardaki toparlanmanın da desteğiyle yükseliş eğilimi devam etse de kısa vadeli güçlü tepki yükselişi sonrası yükselişlerin kısa vadeli kar satışı fırsatı olarak değerlendirilme olasılığının güçlendiğini düşünüyoruz.

VIOP-30 Endeksi, BIST kapanışına göre akşam seansını %0,69 yükselişle tamamlarken ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına %1 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda pozitif seyir var. Endeksin yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime paralel güne yükselişle başlaması beklenirken gün içinde bu eğilim devam etse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!