Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.08.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın ilk işlem gününe negatif eğilimle başlayan BİST 100 Endeksi sonrasında tepki alımları ile yönünü yukarı çevirdi ve günü %1.41 yükselişle 1.076 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı borsalar ABD ek teşvik paketi beklentisiyle günü yükselişle kapattı. Endeks ise gün içinde dalgalı seyir izlese de kurdaki yükselişin momentum kaybetmesinin desteğiyle günü pozitif bölgede tamamladı. TL’deki değer kayıpları momentum kaybederken, kurlardaki volatilite TCMB’nin fonlama maliyetini yükseltmesiyle kısmen düşmeye başladı. Kurlardaki oynaklığın azalması ve TL’deki değer kayıplarının durması durumunda endekste tepki alımlarının güç kazanması beklenir. Aksi durumda ise TL’deki değer kaybı ve oynaklığın artarak devamı durumunda tepki yükselişi denemelerinin sınırlı kalarak tekrardan satış baskısının güç kazanması beklenebilir.

Öte yandan Akdeniz bölgesinde Yunanistan ile yaşanan gerginliğe ilişkin gelişmeler de piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Yaşanan gerginliğin tırmanması durumunda TL varlıklarda ve endekste kısa vadede satış baskının güç kazanmasına neden olabilir. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre pozitif seyir izlerken, bu sabah Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim hakim. Yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime rağmen BIST kapanışı sonrası TL’deki değer kayıplarının devam etmesi nedeniyle endeksin güne sınırlı negatif eğilimle başlamasını bekliyoruz. Ancak endekste satış baskısı devam etse de alternatif piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak bunun kısa vadede alım fırsatı şeklinde kullanılabileceğini ve tepki yükselişi eğiliminin düşük momentumla devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN