Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.06.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini devam ettirerek günü %0,52 yükselişle 1.456,68’den tamamladı. Bankacılık endeksi %1,19 yükselişle pozitif ayrışma ile günü tamamladı. TL pozitif ayrışarak günü %1 üzeri güçlü değer kazancıyla kapatırken CDS’ler düşüşüne devam ederek günü 382 seviyesinden tamamladı. TL’deki değer kazançları ve CDS’lerdeki düşüş BIST’teki yükselişi destekledi. ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerleyeceğine yönelik beklentiler TL varlıkların pozitif ayrışmasında ana etken oldu. ABD enflasyonu beklentilerden yüksek gelirken, yıllık enflasyon 13 yıl sonra %5 seviyesine yükseldi. Piyasalar yüksek enflasyon verisine kayıtsız kalırken majör borsalar günü yataya yakın karışık bir görünümle kapattı. Piyasaların şuan için Fed’in enflasyondaki yükselişin geçici olduğu ve genişleyici para politikasının devam edeceği yönlendirmesine güvendiğine işaret ediyor.

Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça TL’deki değer kazançları ve CDS’lerdeki gerileme ile bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişin devam etmesi beklenmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD başkanı Biden arasında 14 Haziran’da yapılacak görüşmeye kadar ABD ilişkilerine yönelik pozitif beklentilerle TL varlıkların sınırlı da olsa pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında Çin hariç genel olarak pozitif seyir var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken, endekste kar satışları yaşansa da sınırlı kalması ve kısa vadeli yükseliş eğiliminin bankacılık endeksi öncülüğünde devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN