Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, yükselişini devam ettirerek günü % 0,99 yükselişle 2.490,17’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %0,39 düşüşle negatif ayrıştı. Yurtdışı majör borsalarda gün içinde tepki yükselişi gerçekleşse de yükselişler genel olarak satış fırsatı olarak kullanıldı. Avrupa Borsaları günü genel olarak yükselişle tamamlarken ABD Borsaları’nda yükselişler satış fırsatı olarak kullanıldı ve endeksler günü karışık görünümle tamamladı. Global risk alma iştahındaki zayıf seyir devam ederken büyüme ve stagflasyon endişeleriyle yurtdışı borsalardaki dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir. Düşüş trendine girdiğini düşündüğümüz majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak kullanılacağını ve dalgalı zayıf seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

VIX Endeksi günü 33 seviyelerinden tamamladı. VIX Endeksi ilk etapta 25 seviyesi altına gelmedikçe ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak kullanılması beklenebilir. BIST pozitif ayrışmasını ve güçlü görünümünü devam ettiriyor. Güçlü gelen bilanço açıklamaları ve güçlü bilanço beklentilerinin korunması pozitif ayrışmayı destekliyor. Yüksek enflasyon ortamında BIST’in TL varlıklar içinde tek alternatif yatırım aracı konumunda olması nedeniyle endekste pozitif ayrışma ve güçlü görünümün devam etmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda toparlanma oluşması durumunda BIST’in yükselişini güçlendirerek yeni zirve seviyelerini hedeflemesi beklenebilir.

TL günü değer kaybı ile tamamlarken negatif ayrışmaya devam ediyor. CDS’ler 700 seviyesi üzerini test ederken TL varlıklara yönelik risk algısının son yılların en yükseğine yükseldi. CDS’lerdeki ve tahvil faizlerindeki yükselişin etkisiyle Bankacılık Endeksi’nin kısa vadede negatif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyon verisi takip edilecek. Beklenti üzeri veri yurtdışı borsalardaki satışları güçlendirebileceği gibi beklenti altındaki veri tepki alımlarını tetikleyebilir.

BIST kapanışına göre VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,20 yükselişle kapattı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri yükselişle seyrediyor. Çin’de karantina tedbirlerinin gevşetilmesiyle Asya Borsaları’nda Çin öncülüğünde pozitif ağırlıklı bir seyir hakim. Endeks’in güne yükselişle başlamasını beklerken yükseliş eğiliminin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!