Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.02.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,20 yükselişe 1.547,11’den tamamladı. Yurtdışı borsalar günü karışık bir görünümle kapatırken, BIST yurtdışı borsalara paralel eğilimle günü tamamladı. TL, EM para birimlerindeki değer kazançlarına paralel günü sınırlı değer kazancıyla kapatırken, CDS’ler günü 291 seviyelerinden kapattı. BIST’te yabancı ilgisi azalırken, yabancı ilgisinin azalması sonrası özellikle algoritma tabanlı işlemlerin etkisiyle endeks bir süredir gün içinde dalgalı seyrediyor. Bankacılık endeksi BIST-100 endeksine göre relatif olarak tarihi dip seviyelerden güçlenme çabası gösterse de henüz net olarak bunu gerçekleştirebilmiş değil. Yurtdışı piyasalarda risk alma iştahı zayıf da olsa devam ediyor.

Endeksin yükselişine devam etmesi için değerleme olarak cazip seviyelerde olan banka hisselerinde yabancıların yeniden alımlarını güçlendirdiğini görmemiz gerekiyor. Yabancı çıkışının devam etmesi ve yurtdışı borsalarda bozulma oluşması durumunda BIST’te kar satışlarının tekrar güçlenmesi beklenir. Son dönemde ABD’nin yeni yönetiminden Türkiye karşı yapılan eleştirel açıklamaların dozunun yükselmesi kısa vadede TL varlıklar üzerinde negatif baskıya neden olabilir. Yurtdışı piyasaların gündemi ABD teşvik paketine ilişkin gelişmeler olmaya devam ediyor. BIST’te kısa vadede dalgalı seyrin devam etmesi beklenirken, güçlü tepki yükselişi sonrası endekste kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri satıcılı seyir izlerlerken, Çin ile Güney Kore piyasalarının kapalı olduğu Asya borsalarında pozitif seyir var. Endeksin güne yataya yakın negatif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılabileceğini ve endekste kar satışları oluşabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN