Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.01.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlangıç yapan ve gün içinde 1.542,75 ile yeni zirvesini test eden BIST-100 endeksi günü %1,21 yükselişle 1.540,61 ile tarihi en yüksek seviyeden tamamladı. ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden çok zayıf gelmesine rağmen yeni ABD başkanı Biden’in teşvikleri genişleteceği beklentisiyle yurtdışı majör borsalar haftanın son gününü yükselişle kapatırken, ABD borsaları BIST kapanışı sonrası sınırlı kar satışlarıyla karşılaştı. BIST yeni zirveler test ederek yükselişine devam ederken, TL günü yatay eğilimle tamamladı. CDS’ler ise hafif gerileme ile haftayı 311 seviyelerinden kapatırken, TL varlıklardaki pozitif fiyatlamayı destekliyor. ABD’deki teşviklerin genişletileceği beklentisiyle yurtdışı borsalarda risk alma iştahının güçlü kamaya devam etmesi beklenmektedir. Ancak çok zayıf gelen istihdam verileri sonrası ABD’den önümüzdeki hafta benzer veriler gelmesi durumunda risk alma iştahının törpülenerek yurtdışı borsalarda kar satışları oluşması beklenir. ABD’ tahvil faizleri ve DXY endeksi haftaya yükselişle başlarken, değerli metaller başta olmak üzere Emtialarda satış baskısı yaşanıyor.

EM para birimleri de haftaya değer kayıplarıyla başlarken, TL’de de benzer bir eğilim var. BIST’te yabancı alımları momentum kaybetse de devam ediyor. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelere yönelik son dönemde fon girişlerinin güçlenmesinin desteğiyle TL varlıklardaki pozitif ayrışmanın devam etmesi beklenir. BIST’te endeks ağırlığı yüksek bankacılık ve bazı sektör hisselerinin halen makul değerlemelere sahip olması yabancı ilgisinin devamıyla yükseliş trendinin devam etmesini sağlayabilir. Yurtdışı borsalarda ciddi bir bozulma yaşanmadıkça kısa vadede kar satışları yaşansa da sınırlı kalması ve alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Bugün yurtiçinde açıklanacak işsizlik verileri ve cari işlemler dengesi verileri takip edilecek. Ortalama piyasa beklentisi cari işlemler dengesinin 3,56 milyar dolar açık gelmesi yönündeyken bizim tahminimiz 3,8 milyar dolar açık şeklindedir. BIST Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri negatif seyir izlerken, Trump’ın azline ilişkin tartışmalar ve ABD başkanlık değişimine ilişkin endişeler vadelilere satış baskısı olarak yansıyor. Asya borsalarında ise Çin hariç yeni haftaya genel olarak alıcılı başladı. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlaması ve yeni zirve seviyeler test ederek yükseliş trendini koruması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN