Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (10.09.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yatay bir eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki alıcılı seyre paralel günü %0,93 yükselişle 1.099,68’dan kapattı. ABD borsaları üç günlük kar satışları sonrası güçlü tepki alımlarıyla karşılaşırken, yurtdışı majör borsalar günü yükselişlerle kapattı. BIST’de yurtdışına paralel günü yükselişle kapatırken, bankacılık endeksi negatif ayrıştı. PETKİM, TUPRAŞ ve BIM gibi hisselerdeki yükselişler endeksin günü yükselişle kapatmasında en yüksek katkı yapan hisseler oldu. Global risk alma iştahı Covid-19 vaka sayılarındaki artış ve aşı çalışmalarına ilişkin endişelerle kısa vadede zayıf kalmaya devam edebilir. VIX endeksindeki gerileme ABD borsalarındaki tepki yükselişini desteklerken, kısa vadede volatilitenin sona erdiğinin teyidi için endeksin 26 seviyeleri altına gelerek bu seviye altında kalıcı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Endeks 29 seviyelerinde seyrederken, 26 altına gelmedikçe kısa vadede ABD borsalarında kar satışları yaşanma riski devam edecektir. TL’deki değer kayıpları sınırlı şekilde devam ediyor. TL’deki değer kayıpları devam ettikçe BIST’te yükseliş eğilimi devam etse de sınırlı kalması beklenirken, TL’nin değer kayıplarını geri alması durumunda endekste bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişin ivme kazanması beklenmektedir. Bugün yurtiçinde işsizlik verileri takip edilecek, yurtdışında ise AMB faiz kararı ve yapılacak açıklamalar günün en önemli gündemi olacak. AMB açıklamaları paritelerde ve piyasada dalgalanmaya neden olabilir. Veri tarafında ise ABD’de açıklanacak ÜFE enflasyon verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre artıda seyrederken, Asya borsalarında alıcılı seyir var. Endeksin güne alıcılı bir eğilimle başlaması ve geri çekilmeler olsa da yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN