Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (10.08.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Cuma gününe negatif eğilimle başlangıç yapan BİST-100 Endeksi gün içinde satıcılı ve dalgalı seyrini devam ettirse de gün sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla haftayı %2,53 yükselişle 1.061 seviyesinden kapattı. Yurtdışı borsalar haftanın son işlem gününü genel olarak yükselişle kapatırken, yurtiçi piyasalarda gün içi dalgalanma devam etti. TL’deki değer kayıplarının devam etmesiyle gün içinde endekste satış baskısı güçlü şekilde devam etse de TCMB’nin aldığı bazı tedbirlerin etkisiyle gün içinde kurda yaşanan gerilemenin desteğiyle endeks güçlü tepki yükselişiyle günü artıda kapattı. TCMB fonlama maliyetinin yükselmesiyle birlikte kurda gün içinde hızlı gerileme yaşansa da BIST kapanışı sonrası yükseliş eğilimi devam etti.

Kısa vade de kurdaki oynaklık endeks üzerinde etkili olmaya devam edecek. Kurlardaki yükselişin durması ve gerileme yaşanması durumunda endekste tepki yükselişinin güçlenerek devam etmesi beklenirken, kısa vadede kurlarda oluşan atağın devamı durumunda endekste panik satışlarının devam etmesi beklenmektedir. TCMB ve BDDK gibi kurumların alacağı kararlar ve kurdaki gelişmeler yakından takip edilecek. CDS’ler haftayı 583 seviyesinden kapatırken, yüksek seyrini devam ettiriyor. VIX endeksi 22 seviyelerinde ve volatilitenin düşmeye devam ettiğine işaret ediyor. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre pozitif seyrederken, Asya borsaları haftaya genel olarak karışık bir görünüm ile başladı. Kurlardaki yüksek seyrin devam etmesinin etkisiyle endeksin haftaya negatif eğilimle başlamasını bekliyoruz. Ancak gün içinde kurdaki dalgalanmanın azalması durumunda tepki alımları görülebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN