Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (10.01.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan ve gün içinde satışlarla karşılaşarak dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi, gün sonuna doğru özellikle Bankacılık Endeksi’ndeki güçlü alımlarla günü %1,28 yükselişle 2.033,32’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %3,15 yükselişle pozitif ayrıştı. Fed tutanaklarının beklenenden daha erken faiz artışına işaret etmesi sonrası risk alma iştahındaki zayıflama ve yurtdışı borsalarda satıcılı seyir haftanın son gününde devam etti. VIX Endeksi haftayı 18 seviyesi üzerinde kapatırken endeksin 20 seviyesi üzerine yönelmesi, ABD Borsaları’nda volatilite ve satış baskısının güçlenerek devam edeceğine işaret edecek. Yurtdışı borsalardaki satışlara rağmen BIST pozitif ayrışmaya devam ederek günü yükselişle tamamladı.

TL’deki değer kayıplarının ve yüksek enflasyonun BIST’teki şirketlerin karlılığını pozitif etkileyeceği beklentisi BIST’teki yükselişin ana teması olmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların BIST’ten çıkış yapmaya devam etmesine rağmen yurtiçi yatırımcıların faizlerdeki düşüş sonrası getiri arayışı ile BIST’e yönelmesi de endeksteki yükselişi destekliyor. Endekste satış baskısı oluşsa da TL’deki değer kayıplarının devam etmesi durumunda düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve Sınai endeks hisseleri öncülüğünde tepki yükselişi eğiliminin korunması beklenmektedir. Ancak, kurlarda gerileme yaşanması durumunda tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve satış baskısı oluşması beklenir.

VIOP-30 Endeksi BIST kapanışına göre akşam seansını %0,58 yükselişle tamamlarken ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST’in Cuma kapanışına göre yataya yakın bir seyir izliyor. Asya Borsaları yeni haftaya pozitif ağırlıklı karışık bir görünümle başladı. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken endekste geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve yükseliş eğiliminin korunması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!