Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (1.03.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe güçlü satışlarla başlayan BIST-100 endeksi dalgalı bir seyir izlediği günü %1,13 düşüşle 1.471,39’dan tamamladı. Bankacılık endeksi %1,73 düşüşle negatif ayrışmaya devam etti. Yurtdışı majör borsalar haftanın son günün satıcılı kapatırken, BIST yurtdışı borsalara paralel hareket etti. ABD tahvil faizlerindeki sert yükseliş ve enflasyonunun yükselişe geçebileceği ve Fed’in beklenenden önce sıkılaşamaya başlayabileceği endişeleri piyasalarda satışları tetikledi. Fed başkanı Powell ’in genişleyici politikalar devam ettireceklerini ve enflasyondaki oynaklık oluşsa da düşük kalmaya devam edeceğini açıklaması piyasalardaki endişeleri gideremeyerek global risk iştahının zayıflamasına neden oldu. TL’de değer kayıpları ve negatif ayrışma devam ederken, TL haftalık olarak %7 üzeri güçlü değer kaybına maruz kaldı. CDS’ler haftayı 319 seviyelerine yükselerek kapatırken, TL varlıklara yönelik risk alma iştahının zayıfladığına işaret ediyor. CDS’lerin 340 seviyeleri üzerine yönelmesi TL varlıklara ilişkin risk alma iştahının bozulduğuna ve TL varlıklarda riskten kaçış eğiliminin başladığına yönelik önemli bir sinyal verecektir. VIX volatilite endeksi 28 seviyelerinde seyrederken, mevcut görünüm ABD borsalarında volatilite bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor. Endeksin 31 üzerine gelmesi ise satışların ve volatilitenin daha da güçleneceğine işaret edecektir.

ABD tahvil faizlerinde bir miktar gevşeme oluşsa da hafta içinde yurtdışı borsalarda riskten kaçınma eğiliminin ve dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. BIST ’in de yurtdışına paralel hareket etmesi beklenirken, tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılacağını ve kısa vadede endekste satış baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz. Son beş haftadır yabancı çıkışlarının da düzenli olarak devam etmesi endekste tepki alımlarının zayıf kalacağını ve kısa vadeli dip arayışının devam edeceğine işaret etmektedir. Yurtiçinde bugün büyüm verileri (Şeker Yatırım: %6.2, Piyasa:%7.0) takip edilecek. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif pozitif seyir izlerken, Asya borsaları yeni haftaya alıcılı bir eğilimle başladı. ABD tahvil faizlerindeki gerileme ile piyasalardaki panik yerini tepki alımlarına bırakmış görünüyor. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenirken gün içinde tepki alımlarının devam etmesi beklense de kısa vadede yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN