Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (07.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Güne yurtdışı borsalardaki güçlü eğilime paralel alıcılı başlayan BIST-100 endeksi günü %2,81 yükselişle 92.071’den kapattı. Covid-19 salgınındaki vaka ile ölüm artış hızının yavaşlamasının etkisiyle yurtdışı borsalar haftanın ilk işlem günü çok güçlü yükselişlerle kapattı. Japonya’dan gelen 988 milyar dolarlık teşvik paketi ve Rusya ile Suudi Arabistan’ın petrol arz kısıntısı konusunda anlaşabileceği beklentileri de borsalardaki yükselişi destekledi. BIST yurtdışına paralel günü güçlü yükselişle kapatsa da yükseliş yurtdışı majör borsalara göre daha sınırlı kaldı. TL, EM para birimlerindeki değer kazançlarına rağmen negatif ayrışmasını devam ettirerek günü sınırlı değer kaybı ile tamamladı. CDS’ler yükseliş eğilimini koruyarak günü 667 seviyesinden kapattı. CDS’lerdeki sert yükseliş TL varlıklara ilişkin risk algısının giderek güçlendiğine işaret ediyor. Bu nedenle kısa vadede TL varlıklarda relatif olarak negatif ayrışma devam edebilir. VIX endeksi 45 seviyelerine kadar gerilerken, VIX endeksindeki gerileme ile birlikte başta ABD borsaları olmak üzere borsalardaki tepki yükselişleri beklentimize paralel güç kazandı. VIX endeksinin düşmeye devam etmesiyle birlikte borsalardaki volatilitenin daha da azalarak tepki yükselişlerinin güç kazanması beklenmektedir.

Endeksin tekrar 54-55 aralığı üzerine yönelmesi ise borsalarda satış baskısının tekrar güçleneceğine yönelik önemli bir işaret olacaktır. Gelen öncü veriler global piyasaların ciddi bir resesyona sürüklendiğine işaret ederken, global piyasalarda risk alma iştahının kalıcı olarak geri dönmesi için virüs salgının kontrol altına alınması ya da tedavi için ilaç bulunması gerekiyor. Bu nedenle kısa vadede boralarda tepki yükselişleri oluşsa da güçlü resesyon beklentileriyle belli seviyelerde tekrar satış fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında Covid-19 salgınına ilişkin vaka ve ölüm artış hızındaki eğilim piyasalar için ana gündem olacaktır. BIST’in yurtdışı piyasalardaki eğilime paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre Dow vadelileri %2, Dax vadeli endeksleri ise %1 üzerinde yükselişle hareket ederken, Asya borsalarında güçlü pozitif seyir devam ediyor. Endeksin güne alıcılı bir eğilimle başlaması beklenmektedir. Endekste geri çekilmeler olsa da yurtdışı borsalardaki tepki yükselişi eğiliminin devamıyla birlikte yükselişinin güçlenerek devam etmesi beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN