Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (6.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında da pozitif bir seyir izledi ve günü %2.12 artışla, 2,005.29 puandan kapattı. İşlem hacmi son 1 aylık ortalamanın altında, 27.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 74 hisse değer kazandı, 23 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.72 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise satıcılı bir seyir izleniyor.

Uluslararası piyasalarda dün yayınlanan FED toplantı tutanaklarının sert etki yarattığını görüyoruz. Aralık ayındaki toplantıda; FED’in piyasanın beklediğinden daha önce bir faiz artırımı ve hatta bilanço küçültmesi yapabileceğinin tartışılması tutanaklarda net şekilde görüldü ve piyasalarda ciddi oranda baskı yarattı. Öyle ki dolar endeksi 96.20, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.73 seviyelerinden işlem görürken, Nasdaq %3, S&P500 %2 değer kaybetti. Sabah saatlerinde Asya ve Avrupa vadelilerinin de bu düşüşe ayak uydurduğunu görüyoruz. Tutanaklarda enflasyonun ve istihdam piyasasının yoğunlukla konuşulduğunu görüyoruz, bu nedenle yarın açıklanacak olan verilerin piyasa etkisinin biraz daha arttığı kanaatindeyiz.  Piyasa beklentisi, ilk faiz artırımının Mart ayında olacağı, 2022 yılında ise 3 yada 4 faiz artırımı olabileceği yönünde şekillendi. Özellikle varlık alımlarının sona ermesinin hemen ardından bir faiz artırımı fiyatların içinde idi ancak bilanço küçültülmesi konusu piyasalarda ek baskının sebebi olarak gösterilebilir. Bugün Avrupa’da enflasyon, ABD’de ise fabrika siparişleri, ISM hizmet verisi ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Ancak piyasalar üzerinde asıl etkiyi yarınki istihdam verileri yapacaktır.

BIST100 endeksinin güne satışlarla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede pozitif bir ayrışma beklemekle yurtdışı piyasalarının etkisi içeride de hissedilecektir. Bu aşamada 1,950-1,925 ve 1,900 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 1,900 kısa vadede zarar-kes seviyesi olarak izlenmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni