Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (4.08.2022)

Piyasalara Bakış

Düne yükselişle başlayan BIST100 endeksi gün boyunca yatay seyretti ancak gün sonunda gelen alımlarla tarihi zirve yeniledi ve %1.39 artışla 2,684 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 37.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 81 hisse değer kazandı, 18 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.96 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarında iyimserlik sürüyor. ABD-Çin-Tayvan gerginliğinin hafiflemesi ve Pelosi’nin ziyaretinin sakince sona ermesinin ardından endekslerde de yükseliş ivme kazandı. ABD’de bilanço sezonu iyi geçiyor, dün açıklanan hizmet PMI verileri de beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve böylelikle S&P500 %1.6, Nasdaq endeksi ise %2.5 değer kazandı. Öte yandan dolar endeksi ve ABD 10 yılık tahvil faizinde de yükseliş görüldü. Bu hareketi biraz da FED üyelerinden gelen şahin açıklamalara bağlıyoruz. Emtia tarafında ise gerileme izlendi, özellikle beklentilerin üzerinde gelen stok verilerinin de etkisiyle brent petrol 96 dolar seviyesine kadar geriledi, kısa vadede 95-96 dolar bölgesini önemsiyoruz. Bugün İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ABD haftalık işsizlik başvuruları takip edilebilir.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen kanal içinde hareket eden endekste 2,680 seviyesinin aşılmasıyla görünüm güçlendi. Bu aşamada 2,650-2,635 ve 2,600 destek seviyeleri iken 2,700-2,720 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Yatırımcılara kısa vadede 2,650, orta vadede ise 2,600 seviyelerini zarar-kes seviyesi olarak takip etmelerini öneriyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!