Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (4.07.2022)

Piyasalara Bakış

Cuma gününe tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün ilk yarısında güçlü, ikinci yarısında ise yatay seyir izledi ve haftayı 2,443 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 28.3 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 74 hisse değer kazandı, 19 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.76 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif seyir izleniyor.

ABD endeksleri geçtiğimiz haftanın son işlem gününü %1’in üzerinde değer kazancıyla kapatırken, haftalık bazda değer kaybı yaşandı. Cuma günü McDonald’s, Coca-Cola ve Boeing %2’nin üzerinde değer kazanırken endeksleri de yukarı çektiler. Hafta içinde açıklanan ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, yeni siparişler kalemi de 2020 Mayıs ayından bu yana ilk kez daralma bölgesinde gerçekleşti. Bu açıdan bakıldığında ekonomik veriler ABD’de yavaşlamaya işaret ediyor, son olarak Atlanta Fed ABD’de ikinci çeyrekte küçülme tahmin etmişti. Bu gelişmelerin ardından hisse piyasalara dalgalı seyrine devam ederken, tahvil faizlerinde ise gerileme sürüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.90 seviyesinin altına gelirken, enflasyon beklentilerinin de gerilediği görülüyor. Bugün ABD’de piyasalar kapalı olacak, içeride ise Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Piyasa katılımcıları TÜFE’nin Haziran ayında, yıllık bazda %78.3 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste geçen hafta oluşan dip formasyonu yukarı tamamlandı. Bu aşamada 2,450-2,465 ve 2,500 direnç, 2,430-2,400 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 2,450 üzerinde pozisyonlar artırılabilir. Sektörel bazda havacılık, rafineri, gıda, perakende ve elektrik sektörlerini beğenmeye devam ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!