Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (3.08.2022)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde iki kez 2,680 seviyesini test etse de günü %0.33 düşüşle, 2,648 puandan kapattı. İşlem hacmi Haziran ayından bu yana en yüksek seviye olan 44.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 29 hisse değer kazandı, 69 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.94 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif pozitif bir seyir izleniyor.

Haftaya jeopolitik gelişmelerin etkisiyle zayıf başlayan küresel hisse endeksleri dün de satıcılı seyretti. ABD’de S&P500 endeksi %0.7, Nasdaq ise %0.3 değer kaybederken, Almanya DAX endeksi %0.2 geriledi, Asya-Pasifik endekslerinde ise tepki alımları izleniyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya turu kapsamında Tayvan’a gideceğinin açıklanmasının ardından, Çin bu ziyarete karşı olduğunu ve gerekirse müdahale edeceğini açıklamıştı, bu açıklamalar uyarı niteliğinde görüldü ve piyasalar üzerinde baskı yarattı. Dün TSİ seans kapanışına doğru Pelosi’nin sorunsuz şekilde Tayvan’a inişiyle birlikte piyasalardaki baskı nispeten azaldı fakat gerilim henüz sona ermedi, zira Çin ordusunun karşılık olarak adanın çevresinde tatbikat başlattığını hatırlatalım. Fiyatlama tarafında, dün FED üyelerinin şahin açıklamalarının da etkisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.71 seviyesine yükselirken, dolar endeksi de yeniden 106 seviyesini aştı. Bugün yurtdışında PMI hizmet verileri yayınlanacak, içeride ise Temmuz ayı enflasyonu ve BBDK Haziran ayı sektör verileri açıklanacak.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen kanal içinde hareket eden endekste, kanalın üst bandında, çok kısa vadeli bir tepe formasyonu riski oluştu. Bu aşamada 2,635 destek ve zarar-kes seviyesi iken 2,600-2,585 diğer destek seviyeleri olarak izlenebilir. Formasyon riskinin sona ermesi için 2,685-2,700 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün açıklanacak ve yıllık %81’in üzerinde gelmesi beklenen enflasyon verisi ve Temmuz ayı bankacılık sektör verileri, endekste oluşabilecek gerilemeyi sınırlandırabilir, bilanço dönemi boyunca artan volatilite kaynaklı olarak 2,600 seviyesini ana destek olarak takip edeceğiz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!