Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (28.03.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe alıcılı başlayan BIST100 endeksi, günün devamında dalgalı bir seyir izlerken, kapanışa doğru gelen satışların ardından günü %0,68 düşüşle 4.998 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi ise ortalamanın altında zayıf seyrini sürdürerek, kapanışta son dönemlerin en düşük işlem hacmi ile 46,1 mlr TL düzeyinden gün tamamlandı. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler TCELL,AKBNK, EREGL olurken, en fazla negatif etki THYAO, HEKTS, SASA hisselerinden geldi.

Yurt dışı piyasalarda bankacılık krizinin endişelerinin azalması ile birlikte piyasalarda yukarı yönlü tepkiler izlendi. Parite 1,08 seviyeleri üzerine yükselirken, dolar endeksi 103 seviyesinin altındaki seyrini sürdürdü. Avrupa ve ABD piyasalarının kapanışı, çoğunlukla pozitif bölgeden gerçekleşti. Yurt içinde veri takviminde yer alan mart ayı kapasite kullanım oranı Mart ayında 1,5 puan azalışla %74,2 olurken, reel kesim güven endeksi ise 2,8 artarak 105,2 seviyesine ulaştı. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında ABD’de tüketici güveni takip edilecek.

Sabah itibariyle vadeli piyasalar, Avrupa ve ABD piyasalarının güne alıcılı başlayacağını gösteriyor. Gün sonunda gelen satışların ardından 5.000 seviyesinin altından günü tamamlayan endeksin, bugüne 5.000 üzerinden yatay başlamasını bekliyoruz. Giderek azalan işlem hacmine bağlı olarak endekste dalgalı seyirlerin devamını bekliyoruz. Yükselişlerde 5.150-5.300 aralığı, gerilemelerde ise 5.000-4.850 aralığı, endekste yeni denge arayışında izlenecek bölgeler olarak takip edilmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni