Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (23.05.2022)

Piyasalara Bakış

Cuma gününe yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında zayıf seyretti ve haftanın son işlem gününü %0.89 kayıpla haftanın en düşük seviyesi olan 2,372 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 35.3 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 28 hisse değer kazandı, 72 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.95 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde pozitif bir seyir izleniyor.

ABD piyasalarında Cuma günü gün içinde sert satışlar görülse de kapanış yatay gerçekleşti. S&P500 endeksi bir ara %2 gerilerken gün sonuna doğru toparlandı. Yıl başından bu yana oldukça kötü bir performans ortaya koyan S&P500’de zirveden geri çekiliş %19 oldu, Nasdaq ise zirveden %30 gerilemiş durumda. 8 haftadır gerileyen ABD endekslerinde 2001’den bu yana en kötü performans ortaya konuyor. Halen enflasyon ve büyüme endişeleri fiyatlama davranışlarını etkiliyor. Bu konuda özellikle enflasyon ve buna bağlı olarak FED beklentilerinin fiyatlandığını, bu nedenle de ABD endekslerinde tepki yükselişi beklentimizi yineliyoruz. Geçen hafta ECB başkanı Lagarde’ın Temmuz ayında faiz artışına işaret etmesi hem parite hem de endekslerdeki beklentimizi güçlendiriyor. Haftaya başlarken dolar endeksi 102.7, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %2.83 seviyesinden işlem görüyor. Bugün veri akışı sakin, içeride sektörel güven endeksleri, kapasite kullanım oranı ve TCMB piyasa katılımcıları anketi takip edilecek. Haftanın devamında ise yurtdışında PMI verileri, FED toplantı tutanakları, büyüme verileri ile içeride TCMB faiz kararı izlenecek. Öte yandan pandemi sebebiyle iki yıldır yapılamayan Dünya Ekonomi Forumu’nun Davos toplantısı 23-26 Mayıs’ta yapılacak.

BIST100 endeksinin güne pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,400-2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 2,475 aşılmadıkça dalgalanmanın devamını bekliyoruz, uzun vade için ise genel iyimserliğimizi koruyoruz. Kısa vade için yeni alım açısından 2,430 direncini takip ediyoruz, sektörel bazda ise perakende, havacılık, elektrik, madencilik ve rafineri sektörlerini tercih ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!