Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (19.11.2021)

Piyasalara Bakış

Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi günün ilk yarısında yatay, ikinci yarısında ise sert şekilde dalgalı seyretti ve günü %1.75 artışla 1,736 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 1 yılın en yüksek seviyesinde, 46.5 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 64 hisse değer kazandı, 31 hisse ise değer kaybetti. Dün 10.44-11.30 bandında dalgalanan dolar/TL kuru, bu sabah saatlerinde 11.10 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında pozitif bir seyir izleniyor.

ABD piyasalarında endeksler kendi arasında ayrışırken, genel olarak iyimserliğin korunduğu söylenebilir. S&P500 ve Nasdaq haftayı pozitif tarafta kapatmaya hazırlanırken, Dow Jones negatif seyrediyor. ABD’de perakende şirketlerinin de finansallarını açıklamasıyla %90’ın üzerinde şirket finansallarını açıklamış durumda ve bu şirketlerin %80’i beklentilerin üzerinde performans gösterdi. 3.çeyrekte ABD şirketleri yıllık bazda %41 kar büyümesi kaydetti. Dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları beklentilere paralel ve pandemi dönemi öncesi seviyesinde gerçekleşti. Ancak gündem olarak daha çok yeni FED başkanına ilişkin haber akışını takip ediyoruz. Biden’ın bu hafta sonu kararını açıklaması bekleniyor, piyasada güvercin Brainard ağırlık kazanmışa benziyor. İç piyasada ise TCMB’nin faiz kararının yansımalarını izliyoruz. Dün TCMB, piyasa beklentilerine paralel olarak, politika faizini 100 baz puan indirerek %15 düzeyine çekti. Kararda; enflasyon üzerindeki geçici faktörlerin 2022 yılının ilk yarısında da etkili olacağı ifade ediliyor. Buna bağlı olarak da Aralık ayında son bir faiz indirimi sinyali veriliyor. Karar sonrası tüm TL varlıklarda dalgalanma izlendi, ancak bizim için en dikkat çekeni, karar beklentilere paralel olmasına rağmen tahvil faizlerindeki yükseliş oldu. Uzun vadeli tahvil faizi %20.30 seviyesine yükseldi.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. TCMB kararının ardından 1,700-1,760 bandında %3.5 büyüklüğünde dalgalanan endekste bu oynaklığın kısa vadede bir düzeltmeye işaret ettiği kanaatindeyiz. Ancak mevcut durumda pozisyonların korunmasını öneriyoruz. 1,725-1,700 ve 1,685 destek seviyeleri iken zarar-kes seviyesini 1,700’e çekiyoruz. Özellikle mali sektörde orta vade için gerilemeleri alım fırsatı olarak görüyoruz, kısa vade için ise döviz fazlası bulunan, ihracat payı şirketleri tercih ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni