Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (14.03.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe pozitif başlayan endeks, açılış sonrasında yükselişini 5.430 seviyelerine kadar sürdürse de, özellikle bankacılık sektöründe yoğunlaşan satışların ardından günü %1,14 kayıpla 5.323 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 78 mlr TL olarak gerçekleşirken, BIST 100 endeksine dahil olan 25 hisse değer kazandı, 74 hisse ise değer kaybetti. Endekse puan bazlı en fazla negatif etki eden hisseler AKBNK, THYAO ve YKBNK oldu. Yurt dışı vadeli endeksler ise haftanın ilk gününü zayıf bir görünümle tamamladı.

Yurt içinde dün itibarıyla 4Ç22 bilanço dönemi tamamlandı. Ayrıca ödemeler dengesi istatistikleri yayınlandı, buna göre Ocak ayında cari işlemler açığı 9,85 mlr $ olarak kaydedildi. Yurt dışında ise ABD’de iflas eden bankaların yarattığı endişeler, Başkan Biden’in gün içindeki açıklamalarına karşılık devam etti. Fed’in 22 Mart tarihli toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğine yönelik fiyatlamaların etkisiyle ABD tahvil getirileri sert geri çekilirken, ons altın 1.900 $ seviyesi üzerine yükseldi. Dolar endeksi 103 üzerine kadar gerilerken, parite 1,07 üzerine yükseldi. Bugün küresel piyasalar ABD’de geçen ay %6,4 olarak açıklanan TÜFE verisini takip edecek, verinin bu ay yıllık %6 seviyelerine gerilemesi bekleniyor.

ABD ve Avrupa piyasalarının dün gözlenen satış baskısının ardından güne alıcılı başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul tarafında açılışın pozitif olmasını bekliyoruz. Günün devamında 5.300 seviyeleri korunarak, 5.450-5.550 aralığına doğru denemelerin süreceği görüşündeyiz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!