Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (14.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne hafif negatif seyirle başlayan BIST100 endeksi açılışın gün içinde olumlu seyretti ve günü % 0.31 artışla, 2,070 puandan kapattı. İşlem hacmi 40.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 38 hisse değer kazandı, 58 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.52 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise satıcılı bir seyir izleniyor.

Dün ABD endeksleri teknoloji hisseleri ve Nasdaq öncülüğünde geriledi. Nasdaq günü %2.57, S&P500 endeksi %1.4 kayıpla tamamladı. Asya ve Avrupa piyasalarının da baskı altında kaldığını görüyoruz. FED’in sıkılaşma adımlarından çok önce gelişmekte olan ülkelerden faiz artırımları görmüştük. Dün de Güney Kore merkez bankası faiz artırdı.  FED beklentilerinin fiyatlandığı ortamda şirket bilançoları fiyatlamayı dengeleyebilir. Zira dün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen Delta Airlines finansalları ulaştırma sektörünün de pozitif seyretmesini sağladı. Öte yandan bankacılık endeksinin de yükselen tahvil faizlerinden olumlu etkilendiğini görüyoruz.  Bu nedenle ABD’de bilanço sezonunun iyi geçmesi beklenebilir.  Ekonomik veri tarafında hafta içinde açıklanan TÜFE ve ÜFE verilerine bakıldığında yüksek seyrin korunduğunu görüyoruz. Bugün de ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve güven endeksi gibi veriler takip edilebilir. Ayrıca Wells Fargo, JP Morgan ve Citigroup finansalları bekleniyor. İçeride ise TCMB piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 2,050-2,000 destek seviyeleri iken 2,000 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. 2,100-2,150 ise direnç seviyeleri olarak izlenmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni