Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (13.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalı, yatay bir seyir izledi ve günü % 0.89 artışla, 2,064 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 37.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 67 hisse değer kazandı, 27 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.43 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise hafif negatif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasaları yüksek ABD enflasyonuna rağmen pozitif tarafta yer alıyor. Dün ABD’de açıklanan Aralık ayı enflasyonu aylık bazda %0.5, yıllık bazda ise %7 seviyesinde, piyasa beklentilerine paralel  gerçekleşti. Bu veri 1982 yılından bu yana en yüksek veri olmasına rağmen, FED toplantı tutanakları ve  Powell’ın açıklamaları ile uyumlu ve FED’in beklentilerini değiştirmeyecek bir veri olması sebebiyle piyasaları çok etkilemedi. Bugün ABD’de ÜFE ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. İçeride ise Kasım ayı sanayi üretim verisi izlenecek. Son fiyatlamalara baktığımızda Euro/Dolar paritesinde beklentimize paralel bir tepki hareketi görüyoruz, 1.15 seviyesinin tepki için yeterli olduğu kanaatindeyiz. Dolar endeksinde de buna bağlı olarak 95 seviyesinin altına gelindi. Bu aşamada tahvil faizlerinin de yatay seyri ile beraber hisse piyasaları için bilanço sezonunun daha  güçlü fiyatlanmasını bekliyoruz. Bu hafta ABD’de bankalar ile yoğunlaşacak olan bilanço sezonunun ekonomik gidişat için de fikir verebileceği düşüncesindeyiz. Örneğin bugün açıklanacak olan Delta Airlines finansalları havacılık sektörü açısından 4.çeyreğin özeti olacaktır.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 2,050-2,020 ve2,000 destek seviyeleri iken 2,000 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. 2,075 ilk direnç iken 2,100-2,150 ikincil direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 2,075 seviyesinin aşılması halinde yeni pozisyon alınabilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!