Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (12.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün boyunca dalgalı seyretti ancak bir önceki tepe seviyesini aşamadı ve 2,046 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 41.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 22 hisse değer kazandı, 74 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.75 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise pozitif bir seyir izleniyor.

Haftaya negatif başlangıç yapan küresel hisse endeksleri bugüne oldukça olumlu bir tablo yansıtıyor. Dün S&P500 endeksi %0.92, Nasdaq endeksi ise %1.47 artış kaydetti. ABD’de FED Başkanı Powell’ın açıklamaları para politikasına ilişkin görüşü değiştirmese de özellikle daha önce de değindiğimiz ekonomik gidişata yönelik yorumları olumlu karşılandı. Powell yüksek enflasyonun ekonomi üzerinde büyük tehdit olduğunu, bu nedenle faizlerin artacağını ancak düşük faiz ortamının bir süre daha korunacağını belirtti. Ayrıca faiz artırımı sürecinde ekonomik gidişatı bozmamak için adım atacaklarını da ifade etti. Bilanço küçültmesi için ise 2022 yılını kesin olarak işaret etti. Bu açıklamaların ardından geçen haftaki ve bu hafta başındaki fiyatlamaların tersine olumlu bir hava oluştu. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.73 seviyesine, dolar endeksi ise 95.54 seviyesine geriledi. Kısa vadede ECB’nin tavrı da düşünüldüğünde Euro/Dolar paritesinde tepki yükselişi muhtemel görünüyor. Piyasalarda bugün ABD Aralık ayı enflasyonu takip edilecek. Bu verinin beklenenden yüksek gelmesi FED açısından adımları hızlanabilecek bir gelişme olması sebebiyle riskli varlıklar adına oynaklığı bir kez daha artırabilir.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 2,000-1,975 destek seviyeleri iken 1,975 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. 2,070-2,100 bandını ise kısa vadeli hedef bölge olarak izlemeye devam ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!